avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca perioada determinata

Buna ziua.
Daca un contract de munca pe perioada determinta inceteaza in data de 01.01.2012, cu ce data data se intocmeste decizia de incetare si cand se transmite in revisal avand in vedere ca prima zi lucratoare este 03.01.2012?
Multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:04, 29 Decembrie 2011
Decizia de incetare se intocmeste cu data de 01.01.2012 , iar transmiterea prin REVISAL se poate face in data de 03.01.2012.
Multumesc de raspuns.
Daca am inteles bine decizia se intocmeste in data de 03.01.2012 , in care se mentioneaza ca incepand cu data de 01.01.2012 inceteaza contractul si se transmite in data de 03.01.2012?
Nu am gasit in HG 500 ca se prelungeste data transmiterii pana la urmatoarea zi lucratoare....,logic asa ar fi , dar te poti astepta la orice...
Exista si alte acte normative care sunt aplicabile in aceste situatii ...nu trebuie sa ne raportam numai la ce prevede HG nr.500/2011 ... in astfel de cazuri, se aplica prevederile dreptului comun cu privire la calculul termenelor ...
In codul muncii la art. 56 se mentioneaza ca decizia se face in 5 zile lucratoare si se comunica tot in 5 zile lucratoare. In forma de mai jos lit. i) se incadreaza la aceasta prevedere.

,,ART.56.
(2) Pentru situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. c) - j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunică persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrătoare''
Atunci in ce baza se va face incetarea c.i.m., avand in vedere ca aceasta se transmite in REVISAL la data incetarii raportului de munca?

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal versus decizie incetare mea culpa mea culpa buna seara,am o intrebare ca deja nu mai stiu -in CIM pe perioada determinata este prevazut ~pe perioada cuprinsa intre data de 02.05.2011 si data de ... (vezi toată discuția)
Contract munca periada determinata iudith2000 iudith2000 Buna Ziua!Spuneti-mi va rog daca la incetarea unui contract de munca pe durata determinata se intocmeste decizie de desfacere sau acesta inceteaza de la ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca durata determinata trandafir2 trandafir2 Buna ziua, Un contract de munca cu durata determinata, a expirat la 10.03.2013. Nu s-a transmis incetarea in Revisal. Ce se poate face? Daca se transmite ... (vezi toată discuția)