Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca durata determinata

Buna ziua,
Un contract de munca cu durata determinata, a expirat la 10.03.2013.
Nu s-a transmis incetarea in Revisal.
Ce se poate face? Daca se transmite azi 15.03.2013 este o problema? Amenda?

Daca se incheie un Act aditional ... este o rezolvare? avand in vedere ca actele aditionale se transmit in 20 zile?

Multumesc
Este posibila incheierea unui act aditional de modificare a duratei pana la data de 15.03.2013 si api facuta incetare c.i.m. cu aceasta data ...
Multumesc, doamne ajuta.
~ Conținut șters la cerere ~
Cum sa interpretam art.56 din Codul Muncii, ...dar probabil si in raport cu art.4 HG500/2011?

Art. 56. — (1) Contractul individual de muncă existent
încetează de drept: ...
i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;
(2) Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare.

ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:
d) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;

Se poate transmite incetarea in Revisal in virtutea acelui art.56 in 5 zile? Sau sa raman pe variante Actului aditional cf posturilor de mai sus? Multumesc.
Incetarea c.i.m. se face la data incetarii , nu exista nicio derogare in acest sens prevazuta in lege ...