avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca durata determinata

Buna ziua,
Un contract de munca cu durata determinata, a expirat la 10.03.2013.
Nu s-a transmis incetarea in Revisal.
Ce se poate face? Daca se transmite azi 15.03.2013 este o problema? Amenda?

Daca se incheie un Act aditional ... este o rezolvare? avand in vedere ca actele aditionale se transmit in 20 zile?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:50, 15 Martie 2013
Este posibila incheierea unui act aditional de modificare a duratei pana la data de 15.03.2013 si api facuta incetare c.i.m. cu aceasta data ...
Multumesc, doamne ajuta.
~ Conținut șters la cerere ~
Cum sa interpretam art.56 din Codul Muncii, ...dar probabil si in raport cu art.4 HG500/2011?

Art. 56. — (1) Contractul individual de muncă existent
încetează de drept: ...
i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;
(2) Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare.

ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:
d) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă;

Se poate transmite incetarea in Revisal in virtutea acelui art.56 in 5 zile? Sau sa raman pe variante Actului aditional cf posturilor de mai sus? Multumesc.
Incetarea c.i.m. se face la data incetarii , nu exista nicio derogare in acest sens prevazuta in lege ...

Alte discuții în legătură

Data incetare cim Michaela_D Michaela_D Buna ziua, Daca data incetare ptr cim determinat este intr-o zi nelucratoare, se inceteaza in ziua respectiva nelucratoare sau in prima zi lucratoare. Si ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal versus decizie incetare mea culpa mea culpa buna seara,am o intrebare ca deja nu mai stiu -in CIM pe perioada determinata este prevazut ~pe perioada cuprinsa intre data de 02.05.2011 si data de ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca cu perioada determinata. mariusf09 mariusf09 Buna ziua, Ce documente trebuie intocmite pentru un angajat al carui contract de munca expira in 15.05.2014. Contractul de munca a fost incheiat cu perioada ... (vezi toată discuția)