Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sediul social al Asociatiei in acelasi sediu cu PFA ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sediul social al Asociatiei in acelasi sediu cu PFA (apartament o camera)

Buna ziua,
Va rog sa imi scrieti daca pot sa inregistrez sediul social al unei Asociatii (ONG) pe acelasi sediu (adresa) unde deja avem deschis si un PFA (al sotului, este traducator autorizat) cu sediul intr-un apartament cu o camera care este pe numele parintilor (prin contract de comodat) si in care locuim. Specific ca nu se va desfasura niciun fel de activitatea la sediul social.

Va multumesc,
Iulia
Este posibil.
:dance4: Va multumesc pentru raspuns si ajutor. Inseamna ca putem deschide Asociatia pe sediu (ap. o camera) pe care deja avem PFA.
Va fi totusi o problema atunci cand veti dori sa deduceti anumite cheltuieli cu intretinerea, amenajarea sau renovarea spatiului.
Daca ONG-ul declara prin contractul de comodat ca nu desfasoara la sediu activitate specifica ( relatii publice, relatii cu membri, sedinte ale organelor de conducere si control, pastrare de bunuri, activitati administrative desfasurate de personal salariat sau voluntar....) oricum nu ar prea putea deconta cheltuieli cu acel spatiu, asa ca problema ar aparea doar daca ar vrea sa deconteze cheltuieli cu sediul si acelasi lucru l-ar face si PFA-ul... In mod normal ar trebui ca eventualele procente sa fie stabilite in contractele de comodat si sa nu se ajunga la dubla decontare ex. sa nu deconteze PFA-ul 75% din factura de curent primita de titularul spatiului, si ONG-ul 35% :-))) In rest, cum s-a mentionat, nu e nicio problema, pentru sedii de ONG nu exita conditionaril si limitari cum exista pentru operatorii economici, poti avea 10 ONG cu sediul declarat in aceeasi incapere si tot acolo poate fi si sediul unui SRL sau PFA...
Va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile!