Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare locuinta de stat de la primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare locuinta de stat de la primarie

Tata a cumparat o locuinta in anul 2011 de la primarie cu contract de vanzare cumparare, in baza Legii 112/1995. A platit un avans, apoi rate lunare. Dupa 1 an tata a decedat. Noi am continuat sa platim ratele in numele lui la casieria primariei. In momentul de fata am fost la primarie sa achit integral contravaloarea din contract a casei si mi s-a spus de catre primarul actual mi-a zis ca contractul de vanzare cumparare este ilegal si sa fac urmatoarele demersuri:
1. Sa depun o cerere la primarie in care sa cer anularea contractului de vanzare cumparare.
2. Sa mai depun o cerere prin care sa cer restituirea banilor platiti in baza contractului de vanzare cumparare.
3. Sa depun o cerere de inchiriere a locuintei, ca mai apoi sa o pot cumpara.
Constat in actele ramase de la tata (defunctul care a cumparat casa), ca la vremea vanzarii casei de catre primarie lui, in extrasul de carte funciara proprietar al casei era Statul Roman prin administrator ICRAL.
Avea dreptul primaria sa vanda acel imobil?
Ce demersuri trebuie sa fac ca sa intru in legalitate cu locuinta tatalui meu.
Va multumesc.
Daca depuneti dvs. cerere de anulare a contractului de vanzare/cumparare in mod sigur primarul care v-a "sfatuit" va deveni dupa un timp proprietarul locuintei.

Nu aveti nicio calitate de a anula contractul de v/c, nu sunteti proprietarul locuintei.

Faceti succesiunea iar locuinta va intra in masa succesorala urmand sa platiti restul ratelor.
Prin succesiune mosteniti atat proprietatile cat si datoriile.

Nu faceti nicio cerere de anulare, altfel veti ramane fara locuinta.

Continuati sa platiti ratele si faceti succesiunea. Nu cred ca este cazul sa il anuntati si pe primar.
Dar primaria avea dreptul sa vanda locuinta daca nu era proprietara? In cazul asta contractul de vanzare cumparare nu este fals? Repet: la acea data proprietarul locuintei conform CF, era Statul roman prin administrator ICRAL. Nu ICRAL-ul trebuia sa vanda locuinta? Cum pot face succesiunea, daca eu merg la notar cu un CF in care proprietar este statul roman, nu tata.
ICRAL-ul era in subordinea primariei.
LA notar trebuie sa mergeti cu contractul de v/c incheiat intre tatal dvs. si primarie.
Multumesc mult. Sper sa rezolv situatia.