Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Venituri din Consultanta si Management
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Venituri din Consultanta si Management

Buna seara,

Doresc sa intreb urmatoarele:

1. Pot deveni platitor de impozit pe profit daca in decembrie 2013 daca emit o factura de consultanta in valoare de 2.000 lei, chiar daca nu am depasit plafonul de 65.000 euro ?
2. Cand depun 010 daca raspunsul la prima intrebare ar fi "DA" si care sunt celelalte documente insotitoare (facturi, contracte de consultanta, balanta cu analitic la 704, etc ?
3. Conteaza suma care se va emite pe factura de consultanta pentru a deveni platitor de impozit pe profit ?

Am inteles ca din 2014 conform OUG 102 / 2013 de modificare a Codului Fiscal, daca veniturile din consultanta au o pondere de cel putin 20 % din totalul veniturilor atunci se trece incepand cu acel trimestru de la platitor impozit pe venit la platitor de impozit pe profit, dar eu vreau sa stiu care sunt regulile in 2013. Codul Fiscal nu spune nimic in 2013 despre o pondere a veniturilor din consultanta in totalul veniturilor.

Avem aici un raspuns de la ANAF:

Către,
Roxana Neagu
Avocat Net
Nr.1090276/Data:18.03.2013

Urmare solicitării dumneavoastră cu privire la impozitul pe veniturile microintreprinderilor, vă comunicăm următoarele:
Potrivit prevederilor art. 1121 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din desfăşurarea activităţii în domeniul bancar, respectiv din desfăşurarea activităţii în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii şi din desfăşurarea activităţii în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului;
b) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
c) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

Precizăm că, potrivit prevederilor punctului 1 din normele metodologice date în aplicarea art. 1121 din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, pentru încadrarea în condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. a) din Codul fiscal, persoana juridică română nu trebuie să înregistreze venituri din activităţile prevăzute la art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal.

Totodată, în conformitate cu prevederile punctului 7 din normele metodologice date în aplicarea art. 1122 din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfăşoare activităţi de natura celor prevăzute la art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal datorează impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile înregistrate începând cu trimestrul respectiv. Modificarea sistemului de impunere se comunică organului fiscal prin depunerea formularului 010 Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoane juridice, asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică, potrivit prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 23/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Direcţia de Comunicare, Relaţii Publice şi Mass-Media

Mentionez ca am in codurile CAEN activitatea de consultanta si management ca obiect secundar de activitate.

Multumesc anticipat,
Valentin
Pana la 31.12.2013 aplicati reglementarile din Codul fiscal in vigoare pana la 31.12.2013 care sunt asa:

Punctul 7 din normele metodologice date în aplicarea art. 1122 din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004

7. Microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfășoare activităţi de natura celor prevăzute la art. 112^2 alin.(6) din Codul fiscal datorează impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate începând cu trimestrul respectiv.

Deci depuneti un 010 pt trecere la impozit pe profit in 2013 asa cum scrie mai sus pt aveti venituri din consultanta.

Din 01.01.2014 veti trece din nou la micro (veti depune din nou 010) pt ca aveti in anul precedent adica 2013, (consider ca cei 2000 lei facturati in 2013 sunt mai putin de 20% din veniturile totale) venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale:

Articolul 112^1

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
\"a1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;\".

Ioan Petru Butariu, Contabil
Destul de clar, multumesc.