Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum se calculeaza salariul unui functionar public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum se calculeaza salariul unui functionar public?

care sunt actele normative ce stau la baza calcularii salariului unui functionar public ( din aparatul de specialitate al primarului)?
- Legea nr.284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice

- Legea 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice

- Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Ordin nr. 77/2011, ordin nr. 42/2011

- Legea 283/2011 privind aprobarea OUG 80/2010 pentru completarea art. 11 din OUG 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar

- OUG nr. 84/2012 - stabilirea salariilor personalului din sectorul bugetar in anul 2013, prorogarea unor termene din acte normative, precum si unele masuri fiscal-bugetare
multumesc pt raspuns! dar ordonanta de guvern 1/2010 ce rol are in calcularea salariului?
nicolas1982, utilizator
OUG 1/2010 reglementeaza unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar.

Este abrogată de Legea nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

Este respinsă prin Legea nr.30/2012 pentru respingerea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar
va multumesc frumos pt raspuns!