Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scara (treptele) din dreptul vecinului, proprietatea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scara (treptele) din dreptul vecinului, proprietatea sa?

Buna ziua,
Zilele trecute a venit o echipa sa ma branseze la gaze. S-a constatat ca nu se poate intra cu teava in dreptul etajului meu, partea inferioara, ci prin peretele etajului inferior,partea superioara care da tot la mine in casa. Pe exterior, bineinteles, pe scara blocului. Insa vecinul nu imi permite acest lucru, sustine ca scara si peretele din dreptul lui, inclusiv palierul si partea de perete care da la mine in casa sunt proprietatea lui. Are dreptate? Nu pot trage o teava pe jumate din peretele lui exterior pentru a intra la mine in casa cu teava prin jumatatea cealalta a peretelui? A pus stapanire pana si pe camara blocului si usa care era folosita drept avizier.Considera ca este in dreptul lui si nu doreste afise acolo.
Tot ce este in exteriorul apartamentului (fatada, holuri interioare, scara, casa scarii etc) este proprietate comuna, asa incat aprobarea pentru lucrarea de instalare a conductelor de gaz o obtineti de la asociatia de proprietari, nicidecum de la vecinul dv.
Da, tot ce este perete exterior, terase, casa scarii.... sunt parti comune si pentru ca acestea sa fie folosite de cineva (tert, vecin, firma...) trebuie ca cel interesat sa aiba acordul asociatiei de proprietari. Asa de exemplu, atunci cand se instaleaza pe bloc o antena asociatia isi poate da acordul cu votul a jumatate plus unul dar obligatoriu si cu acceptul celor direct afectati, adica cei de la ultimul etaj.
Consider ca si in cazul cand se aseaza un panou, se montreaza o instalatie pe exteriorul peretelui apartamentului meu, trebuie sa fiu intrebat si sa fiu de acord cu asta.
Discutati cu vecinul dumneavoastra. Un argument in sustinerea dumneavoastra ar fi si modul identic in care si-au instalate conducta de gaz vecinii de sub dumneavoastra ori ce de deasupra dumneavoastra. Daca au preocedat si ei la fel cum doriti dumneavoastra e cu atat mai corect sa se respecte un aspect armonios, unitar al fatadei blocului.