Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilirea paternitatii

am o fetita cu un cetatean strain ., nu o cunoaste nu stie de existenta ei., am avut cu cetateanul strain o relatie de 7 luni ., cum pot proceda sa il oblig sa isi recunoasca fetita .,sa aiba dubla cetatenie fetita ., iar el sa plateasca pensia alimentara stabilita de lege.,
Ce varsta are fetita?
fetita are 6 anisori este in clasa 0 la scoala ., nu isi cunoaste tatal spaniol ., eu nu il pot localiza ., familia lui nu vrea sami spuna domiciliu lui nici numarul de telefon pe faceboook am pus toate fotografiiile cu el familia lui si fetita sa le vada ., an trait cu el 7 luni si familia lui mama lui sora si fratele lui mai mare ., cum am ramas insarcinata m au aruncat in strada gravida .,nu ii intereseaza de copil
Ce vreti dvs e stabilirea paternitatii. Il puteti actiona in judecata cand doriti, va fi un proces dificil daca nu stiti unde sa il citati.
Aveti nevoie de dovezi ca ati avut o relatie cu persoana in timpul preconceptiei copilului.

am fotografii cu familia lui si mama lui toti stiu de mine si an pus pe facebook sa isi vada fetita dar nu il intereseaza .,sa se puna in contact cu mine.,la fost lui cumnata (ex sotia fratelui sau ) iam spus ca fetita traieste si are foto puse pe facebook are chipul tatalui si semne pe corp ca el .,
vreau sa demonstrez cu test ADN ., ESTE FETITA LUI ., si vreau sa isi cunoasca fetita fiee ca ii place sau nu ., trebuia sa nu ma minta ca se casatoreste cu mine si ma aruncat in strada gravida stiiind ca sunt gravida cu el
de unde trebuie sa incep cum trebuie sa fac .,??? cit costa sa platesc actiunea de tagada de paternitate ., ?
gi-jane2, moderator
Avand in vedere ca fetita are 6 ani, atunci se aplica prevederile Codului Familiei.
Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei trebuia pornita de Dvs. in termen de 1 an de la nasterea copilului sau in termend e 1 an de la data la care pretinsul tata a incetat sa acorde intretinere copilului.
Din cele relatate de Dvs., inteleg ca tatal nu a acordat vreodata intretinere copilului.
Astfel incat, termenul de 1 an curge de la nasterea copilului.
Din pacate nu mai sunteti in termen pentru a promova o astfel de actiune in instanta.
Singura posibilitate pentru a stabili ca el este tatal copilului, este ca el sa recunoasca fetita...insa, din cate spuneti, acesta nu este interesat sa faca acest lucru.....