Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I de muncã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I de muncã

Buna ziua,am implinit 50 ani si am o vechime in campul muncii de 28 ani din care 21 ani si 5 luni sunt pe grupa 1 de munca. Dupa ultima modificare a legii pensiilor imi puteti spune , va rog, cand imi pot depune dosarul pentru pensionare ? multumesc pentru raspuns!
Precizati,luna si anul nasterii.
12.1963
Raspunsul in mod normal,este:
Limita de varsta la 52 de ani si 1 luna(62 ani si 7 luni - 10 ani si 6 luni)si este valabil pentru femeie.
Problema care se pune este,daca v-ati angajat la 15 ani si 10 luni in grupa I-a de munca.
Adica 37 de ani si 3 luni(la 31/03/2001)-21 de ani si 5 luni grupa I-a = 15 ani si 10 luni.
Buna ziua,
am scris luna si anul nasterii mele: decembrie -1963 si daca am o vechime totala in munca ( asa cum v-am scris) de 28 de ani, nu avem cum sa ma angajez la 15 ani si 10 luni. Am lucrat pe gr. l de munca in perioada 07.05.1984 si pana pe data de 31.03.2001. Din data de 01.04.2001 si pana pe data de 12.10.2005 pe cartea de munca este trecut asa: conditii deosebite, H.G.261 / 2001, iar partea vechimii pana la 28 ani este in conditii normale.
Aveti 16 ani,10 luni si 23 de zile in grupa I-a de munca.
Pentru 16 ani de grupa I-a beneficiati de o reducere cu 8 ani a varstei standard de pensionare.
62 ani si 7 luni-8 ani= 54 de ani si 7 luni-pensie de limita de varsta.
Pentru 4 ani 6 luni si 11 zile de conditii deosebite,nu beneficiati de reducerea varstei standard.
Limita de varsta la 54 de ani si 7 luni.