avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Am si eu o intrebare , daca am 23 la grupa 1 de munca , 32 de ani cotizati la ce varsta as putea iesi la pensie conform noii legislatii? multumesc mentionez ca data nasterii e 1/04/1964
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:28, 27 Decembrie 2013
Grupa I-a a fost pana la 31/03/2001.
Atuci aveati 37 de ani.
37-23 grupa I-a = 14 ani la angajare.
Aici este un semn de intrebare.
Dupa 01/04/2001 au fost conditii speciale si deosebite de munca.

Daca datele precizate sunt corecte,limita de varsta la 51 de ani si 1 luna.
conform legislatiei in vigoare la grupa 2 si la conditii speciale se face vreo reducere? sau se dau ani ptr pensie?
Se acorda perioada suplimentara(stagiu aferent).
6 luni la 1 an la conditii speciale si grupa I-a de munca.
3 luni la 1 an la conditii deosebite si grupa II-a de munca.
Se reducere si varsta standard de pensionare,in functie de numarul anilor de grupa,sau conditii de munca,daca se indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Gheorghe48 Gheorghe48 Buna ziua, Sunt nascut pe 27 februarie 1964. Am 24 de ani lucrati la Grupa I, iar 6 ani lucrati normal. Cand am dreptul la pensie ? (vezi toată discuția)
Calcul pensie AlexandraMihaela AlexandraMihaela Buna ziua, Mama mea nu mai lucreaza de 6 ani (a fost data in somaj apoi nu a mai gasit un loc de munca din cauza varstei). In acest moment s-a ivit ... (vezi toată discuția)
Leg.215/2019 mihialescu mioara mihialescu mioara Buna ziua! In legatura cu noile modificari as dori niste clarificari asupra modului de aplicare. Suntem o societate de cale ferata, care in baza ord.125/1990 ... (vezi toată discuția)