Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua,

Sunt nascut pe 27 februarie 1964. Am 24 de ani lucrati la Grupa I, iar 6 ani lucrati normal. Cand am dreptul la pensie ?
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1964 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pemsionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni);
- se aduga la stagiul de cotizare 12 ani (30 + 12 = 42 de ani).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in august 2023.

4. Pensia anticipata si cea anticipata partiala nu se iau in discutie deoarece acestea se pot solicita la varsta de 60 de ani cand deja veti fi pensionar pentru limita de varsta.
Aici exista o problema:
Nu poate avea 24 de ani in grupa I-a de munca.
Grupa I-a de munca a fost pana la 31/03/2001,cand persoana in cauza avea 37 de ani si 1 luna.
37 de ani si 1 luna - 24 = 13 ani si o luna,avea la angajare.
Trebuie lamurita perioada de dupa 01/04/2001
Este in conditii speciale,sau deosebite de munca si daca grupa I-a este asimilata la conditii speciale.
1. Majoritatea lucratorilor nu fac deosebirea intre grupele I si a II-a de munca si munca in conditii speciale sau deosebite de munca.

2. Daca spune ca a lucrat in gr. I de munca si incepand cu aprilie 2001 este posibil sa fi lucrat in conditiil speciale de munca.