Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua, sunt nascut in februarie 1959 si am lucrat din dec.1980 pana in august 2006 numai in grupa a II a, iar din septembrie 2006 pana in prezent in conditii normale . Am rugamintea sa imi spuneti daca ma pot pensiona anticipat si cu ce data.
Va multumesc.
Conditii pentru pensie anticipata:
-Varsta 60 de ani
-Stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,studii universitare,pensie de invaliditate).

Grupa II-ade munca a fost pana la 31/03/2001.
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat in conditii speciale si deosebite de munca.
Daca in perioada 01/04/2001 pana in septembrie 2006 ati lucrat in conditii deosebite de munca,inseamna ca aveti 25 de ani si 8 luni in conditii deosebite de munca.
Daca aveti 25 de ani de conditii deosebite de munca,va puteti pensiona la limita de varsta la 59 de ani si 6 luni,inainte de pensionarea anticipata.
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar varsta standard de pensionare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (65/0 - 5/6 = 59 de ani si 6 luni).
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 5 luni (33/0 + 6/5 = 39 de ani si 5 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 6 luni, in august 2018.

4. Pensia anticipata si pensia anticipata nu mai intra in discutie deoarece ele se pot solicita la varsta de 60 de ani cand sunteti deja la pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane