Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimetara pentru un copil din alta casnicie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimetara pentru un copil din alta casnicie

Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sotul meu are un copil dintr-o alta casnicie pentru care plateste pensie alimnetara de 25% din salarul net. Pe 15 august anul acesta s-a nascut si fetita noastra, in acest caz pensia alimetara pentru primul copil trebuie sa scada ? Daca da cu cat scade si se face si retroactiv daca noi nu am facut inca nimic in privinta aceasta?
Va multumesc!
ana21maria, utilizator
buna seara ,
ar trebui sa faca o actiune in justitie in care sa specifice ca mai are in intretinere un minor si cota care ar trebui stabilita ar fi undeva la 16% .
Nu retroactiv, ci de la data introducerii cererii. Pensia pt doi copii e de 1/3 din salariul net, daca se socoteste ca nevoile copiilor sunt egale, pensia ce-o va plati sotul pt primul nascut va fi de max 2/3.
si unde ar trebui sa mergem pentru asta, si ce acte sunt necesare?
Multumesc!