Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desfiintare tevi apartinand RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desfiintare tevi apartinand RADET

Buna ziua,
Asociatia in care sunt membru nu mai beneficiaza de serviciile RADET din ianuarie 2010, intrebarea mea este urmatoarea:
putem desfiinta tevile din subsolul cladirii prin care a curs odata apa calda pentru uz casnic si incalzire, acestea au ruginit si ocupa inutil subsolul cladirii?
Ce consecinte pot aparea?
Multumesc anticipat,
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi,
NDB
1-Atentie !
prin care a curs odata apa calda pentru uz casnic si incalzire,

Din expunerea dv rezulta ca este vorba despre 2 instalatii parte
comuna distincte acea de apa calda si acea de agent termic
2-Comitetul executiv/adunarea generala ,poate decide dezafectarea celor 2 instalatii,inclusiv ca suma rezultata din vanzarea instalatiei ,sa fie depozitata in fondul de reparatii al asociatiei de proprietari
Multumesc pentru raspuns,
Din cate inteleg acele tevi sunt proprietatea asociatiei care decide prin reprezentantii ei, ce sa faca cu ele!
Dar totusi exista lege care sa protejeze actiunea asociatiei in fata unei eventuale actiuni in instanta initiata de RADET?!
Radet-ul nu are autoritate asupra instalatiei parte comuna ,
Instalatiile din subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun reprezinta partea comuna de instalatie care apartine exclusiv asociatiei de proprietari care este responsabila pentru intretinerea si reparatia acesteia
Radet-ul are in intretinere si exploatare instalatia magistrala-pana la bransamentul cu asociatia de proprietari
ynocentta, utilizator
Radet-ul nu are autoritate asupra instalatiei parte comuna ,
Instalatiile din subsolul tehnic al imobilelor de locuit in comun reprezinta partea comuna de instalatie care apartine exclusiv asociatiei de proprietari care este responsabila pentru intretinerea si reparatia acesteia

GRESIT!!!
Sunt parti care nu apartin asociatiei, trebuie sa faceti adresa catre RADET si sa vedeti care apartin asociatiei si care RADET, nu va apucati sa taiati toate tevile.
Tevile asociatiei sunt doar cele care sunt dupa aparatele de inregistrare a consumurilor!!
@thran,
cititi cu atentie intreg raspunsul meu si apoi daca apreciati ca este eronat,sunteti indreptatit sa acuzati
ynocentta a scris:

Radet-ul are in intretinere si exploatare instalatia magistrala-pana la bransamentul cu asociatia de proprietari

De sarbatori,acordam aplauze in cazuri speciale..

ynocentta, utilizator