avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune,mostenire...?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune,mostenire...?

Buna seara,
Am o problema in legatura cu mostenirea unui imobil al bunici mele.In urma cu 6 ani bunica a facut un act de donatie al imobilului fiului ei (unchiului meu) la nici un an de la prezentul act unchiul meu a decedat .Bunica fiind bolnava de Alzheimer nu sa facut succesiunea.Anul accesta in iulie bunica a decedat ,am ramas 4 nepoti un frate vitreg de-al unchiului si o sora dea bunici ,Fratele vitreg al unchiului este stabilit in germania de mic copil practic ei doi n-au avut nici o legatura unul cu altul ,acuma intrebarea este urmatorea :Cine are drepturi legale asupra imobilului noi cei 4 nepoti, unchiul(vitreg) sau matusa?
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2013
edithloprich, utilizator
Cel mai recent răspuns: edithloprich , utilizator 13:37, 2 Ianuarie 2014
unchiul este copilul bunicii? daca nu doar nepotii au drept la mostenire, sora bunicii iese din discutie.
Dvs cum ii sunteti nepoti ? In afara de fiul decedat, bunica a mai avut copii ?
Unchiul (vitreg) nu este copilu bunicii!!
In afara de unchiul decedat bunica a mai avut un fiu care a fost tatal nostru si a decedat in urma cu 10 ani
Deci in cazul acesta mostenitorii legali suntem noi nepotii.Ce ne sfatuiti care ar fii urmatorul pas pe care ar trebui sal facem?Succesiunea?Si care este pretul aceesteia?

Alte discuții în legătură

Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatălui meu? am drept de moștenire? iordana1900 iordana1900 Buna ziua. Ce fel de ruda sunt cu fratele vitreg al tatalui meu? Bunicul meu patern era si tatal acestui unchi. Am detinut doua proprietati (casa si curte ... (vezi toată discuția)
Diminuarea masei succesorale prin disimulare ionmoisil ionmoisil Parintii tatalui meu au avut 2 fii, tatal meu si unchiul meu.Primul a decedat bunicul inainte de 1989.Masa succesorala dupa bunicul meu s-a impartit in cotele ... (vezi toată discuția)
Exista următoarea speță : străbunicul meu, tatăl bunicii ... tcdcostinel tcdcostinel Exista următoarea speță : Străbunicul meu, tatăl bunicii mele, după moartea străbunicii ( anul 1974) s-a recăsătorit. Împreună cu noua soție, pe ... (vezi toată discuția)