Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune,mostenire...?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune,mostenire...?

Buna seara,
Am o problema in legatura cu mostenirea unui imobil al bunici mele.In urma cu 6 ani bunica a facut un act de donatie al imobilului fiului ei (unchiului meu) la nici un an de la prezentul act unchiul meu a decedat .Bunica fiind bolnava de Alzheimer nu sa facut succesiunea.Anul accesta in iulie bunica a decedat ,am ramas 4 nepoti un frate vitreg de-al unchiului si o sora dea bunici ,Fratele vitreg al unchiului este stabilit in germania de mic copil practic ei doi n-au avut nici o legatura unul cu altul ,acuma intrebarea este urmatorea :Cine are drepturi legale asupra imobilului noi cei 4 nepoti, unchiul(vitreg) sau matusa?
edithloprich, utilizator
unchiul este copilul bunicii? daca nu doar nepotii au drept la mostenire, sora bunicii iese din discutie.
Dvs cum ii sunteti nepoti ? In afara de fiul decedat, bunica a mai avut copii ?
Unchiul (vitreg) nu este copilu bunicii!!
In afara de unchiul decedat bunica a mai avut un fiu care a fost tatal nostru si a decedat in urma cu 10 ani
Deci in cazul acesta mostenitorii legali suntem noi nepotii.Ce ne sfatuiti care ar fii urmatorul pas pe care ar trebui sal facem?Succesiunea?Si care este pretul aceesteia?