Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS

Buna ziua

Eu impreuna cu fiul meu suntem membrii unei asociatii familiale. In 2011 (anul inceperii activitatii) si 2012 s-au inregistrat pierderi datorita investitiilor initiale (de abia acum in 2013 se va inregistra un venit net). Cu toate ca au fost pierderi, am primit decizie de impunere in suma de 4925 ron ceea ce echivaleaza cu imposibilitatea de plata.

Pentru ca activitatea desfasurata este de comert, este normal ca veniturile brute sa fie foarte mari, dar la fel de mari sunt si cheltuielile cu achizitia marfurilor. Asadar, veniturile brute obtinute nu sunt asimilabile veniturilor din salarii si este anormal sa fie impozitate pentru plata CAS.
Chiar daca aceasta aberatie a fost inlaturata in anul 2013 va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti situatii asemanatoare care au fost rezolvate favorabil in instanta.

cu stima,
george-neagu, moderator
Am gasit in Codul Fiscal 2012 urmatoarele :

La TITLUL IX^2 Contribuţii sociale obligatorii
ART. 296^14 Baza de calcul al contribuţiilor sociale datorate pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. c)

Pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. c), baza de calcul al contribuţiei individuale de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat şi a contribuţiei individuale datorate bugetului asigurărilor pentru şomaj este cea stabilită potrivit art. III din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 58/2010, cu modificările ulterioare. (Se abrogă de la 1 iulie 2012).

Asadar am mers la HG 791/2010 (H O T Ã R Â R E pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, precum și pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale) iar la Anexa 2 (N O R M E M E TO D O L O G I C E
de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010
pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale)

spune asa :

Art. 6. - Baza de calcul al contributiilor individuale, prevazuta la art. III alin. (3) din ordonanta de urgenta, pentru asigurarile sociale si pentru asigurarile pentru somaj o constituie:
a) venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - realizate in conditiile prevazute la art. 3 alin. (1) sau (2);
b) venitul net anual realizat, dar nu mai mult de echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de natura profesionala realizate in mod ocazional, in conditiile prevazute la art. 3 alin. (1).

Dupa toate acestea chiar nu inteleg de ce sa platesc CAS la venitul BRUT .
Cei de la Casa Judeteana de Pensii ma impoziteaza pe baza Legii 263/2010 ( legea pensiilor) care nu a fost corelata cu Codul Fiscal.
Dar de fapt, care lege are intaietate ? Codul Fiscal sau Legea Pensiilor ?
euroloser, utilizator
Daca CCR la 26.10.2010 a declarat ca neconstitutionala Legea nr. 95/2006, si inca o data la 10.03.2011 de ce acest guvern promulga iar aceasta ''lege''? Curtea Constitutionala nu inseamna nimic pentru acesti "domni" guvernanti! De ce mai votam?...
tristanciufu, utilizator