Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Camera notari publici
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Camera notari publici

buna ziua! exista camera notarilor publici Tulcea sau este tot cea din Constanta?
Camera Notarilor Publici Constanta exista. Notarii publicii din judetul Tulcea apartin acestei institutii.
si exista posibilitatea ca notarii stagiari sa fie trimisi in tulcea desi sunt din constanta?

Dupa promovarea examenului sau concursului notarul stagiar urmeaza timp de 2 ani cursurile de pregatire teoretica si practica organizate de Institutul Notarial Roman.
Pe perioada desfasurarii stagiului, notarul stagiar suporta cheltuielile de pregatire stabilite de catre Institutul Notarial Roman. Nefrecventarea cursurilor sau neplata cheltuielilor de pregatire atrage incetarea calitatii de notar stagiar. Structura pregatirii si conditiile aplicarii sanctiunii prevazute in prezentul alineat, precum si procedura desfasurarii stagiului se stabilesc prin regulament aprobat de catre Consiliul Uniunii.
Pregatirea teoretica se desfasoara prin frecventarea cursurilor organizate de Institutul Notarial Roman. Pregatirea practica se desfasoara in cadrul unui birou notarial, desemnat de catre Colegiul director al Camerei in care notarul stagiar a sustinut examenul sau concursul de dobandire a calitatii de notar stagiar, cu acordul notarului public coordonator.[

Sursa
[ link extern ]

In general, acesta isi desfasoara activtate in cadrul biroului notarului public coordnator.
... care poate fi si din tulcea?