avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Examen admitere ca notar stagiar 2013
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Examen admitere ca notar stagiar 2013

Buna ziua! Are cineva idee cum se va desfasura examenul pentru obtinerea calitatii de notar stagiar anul acesta?? Am inteles ca s-a schimabat legea notarilor si acum nu mai este necesar vreun aviz de la vreun notar definitiv inainte de a da examenul de intrare in stagiatura... Din acest motiv sunt tare curios cum o sa se mai desfasoare examenul, daca vor veni cam 1000 de canditatii pe judet pentru cele 2-3 locuri scoase la concurs... =D>
Buna ziua,
sint la fel de interesata de acest examen, dar nu gasesc nimic nici pe siteul uniunii nici pe cel al camerei din judetul meu.Aveti noutati?Va multumesc
o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 16 din Legea nr. 77/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 36/1995 si doreste sa devina notar stagiar, trebuie sa se adreseze Camerei Notarilor Publici in a carei circumscriptie se afla postul vacant cu o cerere de inscriere la concurs sau examen, fara a mai fi necesar sa prezinte un aviz din partea unui notar public care urma sa il angajeze si in al carui birou ar urma sa-si efectueze stagiul.

,,Dupa promovarea examenului sau concursului de notar stagiar, va efectua stagiul obligatoriu de pregatire practica de un an la un birou notarial si stagiul de un an de pregatire teoretica in cadrul Institutului Notarial Roman, dupa care se va prezenta la examenul de definitivat organizat de acelasi institut, pentru a deveni notar public. Biroul notarial in care isi va desfasura stagiul practic va fi desemnat de catre Colegiul director al Camerei Notarilor Publici, astfel incat sa nu existe probleme in modul de desfasurare a acestei activitati, cum ar fi un eventual refuz din partea notarului indrumator”, mai spune presedintele UNNPR.



Si cum se afla unde sint posturi vacante?Cand se tine acest examen?
Am dat si eu 2 telefoane si nu mi s-a spun nimic concret... odata am inteles ca exista un numar de posturi, probabil foarte mic pe care se concureaza la intrarea in stagiatura si apoi ar fi necesar si un examen de admitere in definitivat, dar nu concurs altcineva mi-a spus ca exista concurs de locuri si in stagiatura si la definitivat, in noua lege din ce am inteles se spune ca ar fi necesar de fapt initial obtinerea la examenul de intrare in stagiu notar 8 ca apoi sa se dea concurs pentru ocuparea unor locuri de notar definitiv... :) Pana la urma daca vor fi foarte multi pe putine locuri , si daca posturile scoase la concurs vor fi in orasele sarace, ce rost mai are sa te faci notar ?? Mai ales acum cu criza nu stiu daca mai este indicata o investitie de timp si bani in asa ceva :(
Ultima modificare: Miercuri, 27 Martie 2013
Iulian81, utilizator
eu inteleg asa...ca se da un examen pentru dobandirea calitatii de notar stagiar, in functie de locurile care se scot pentru fiecare camera a notarilor, iar dupa 2 ani de stagiatura se da examen pt dobandirea calitatii de notar definitiv. Si cred ca totusi merita investit si timp si bani...in aceasta meserie, este una sigura..chiar si pe timp de criza...

Alte discuții în legătură

Imi poate explica cineva o procedura bm2 bm2 Buna , Mi-ar placea sa devin notar am vazut ca sunt 2 modalitati 1 fie lucrez 6 ani intro functie juridica si pe urma dau fie devin notar stagiar.Eu acuma ... (vezi toată discuția)
Camera notari publici Iulian81 Iulian81 buna ziua! exista camera notarilor publici Tulcea sau este tot cea din Constanta? (vezi toată discuția)
Cum devin notar? anyana61 anyana61 buna ziua! stie cineva daca pot sa sustin examenul pt notari stagiari daca NU sunt angajata in cadrul unui birou notarial? am doar 9 luni de experienta ca si ... (vezi toată discuția)