Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se pot cumula perioadele lucrate în grupa I de muncã ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se pot cumula perioadele lucrate în grupa I de muncã și în condiții speciale în vederea reducerii vârstei standard de pensionare?

conform modificarii se adauga la art. 55 (1) lit a lit a1 care are urmatoarea precizare: la 6 ani impliniti de cotizare in grupa I se reduce varsta standar de pensionare cu 3 ani, cu exceptia celor realizate in activitati care sunt incadrate in conditii speciale.
Intrebarea este: daca am lucrat 5 ani in grupa I si apoi m-am angajat in CSG care face parte din conditii speciale, se aduna perioadele? adica 5,6 + 21,7= 27,2 ani, adica bebeficiez de 13 ani re reducere?
Nu
ciobanu_dan155, utilizator
daca la anii lucrati in gr1,reducerea este de 6luni la fiecare an,iar pentru anii lucrati in conditii speciale este tot de 6luni la an atunci acesti ani nu se pot aduna? stima!
Perioada lucrată în grupa I de muncă nu se adună cu perioada lucrată în condiții speciale pentru că Legea nr. 263/2010 prevede că reducerile vârstei standard de pensionare se fac separat, pentru fiecare perioadă. Dacă legea nu prevede ceea ce doriți dvs. să prevadă, ba chiar conține o prevedere care exclude cumulul perioadelor, este evident că nu putem să facem altceva decât ceea ce prevede legea.

Dacă legiuitorul ar fi vrut să existe o singură reducere a vârstei standard pentru perioadele lucrate în grupa I și în condiții speciale, în lege ar fi existat următoarea dispoziție: ”Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:

t) conform tabelului nr. x, în situaţia persoanelor care au realizat stagii de cotizare în grupa I de muncă și în condiţii speciale de muncă”.

Am modificat, mai sus, art. 55 din Legea nr. 263/2010 ca să vedeți cum ar fi trebuit să arate dispoziția legală pentru ca perioadele să se cumuleze. Dar cum ea nu are acest conținut, înseamnă că, respectând art. 55 din Legea nr. 263/2010, se aplică reducerea pentru fiecare perioadă, apoi se cumulează reducerile în condițiile art. 60 din Legea nr. 263/2010. Concluzionând, în vederea reducerii vârstei standard de pensionare nu se cumulează perioadele, ci se cumulează reducerile.
Gabriela Pintea, Consilier juridic