avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrebare despre o hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrebare despre o hotarare judecatoreasca

buna seara . in urma cu 20 de ani am avut o dezbatere succesorala , dar la final s-a terminat cu hotarare definitiva . deci nu s-a mai scris irevocabila . intrebare - se poate repune pe rol dupa atatia ani ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:30, 31 Decembrie 2013
nu este definitiva si irevocabila.
de ce sa o mai repuneti pe rol ?
Daca hotararea respectiva nu a mai fost atacata cu calea de atac prevazuta de lege, atunci a devenit irevocabila.

Conform vechiului Cod de procedura civila in vigoare la data respectiva, art.377:
Sunt hotarari irevocabile:
1. hotararile date in prima instanta, fara drept de apel, nerecurate;
2. hotararile date in prima instanta, care nu au fost atacate cu apel;
3. hotararile date in apel, nerecurate;

4. hotararile date in recurs chiar daca prin acestea s-a solutionat fondul pricinii;
5. orice alte hotarari care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deosebiri si asemanari intre sentinta civila definitiva si definitiva-irevocabila craciun jean craciun jean sunt beneficiarul unei sentinte civila definitiva avand ca obiect fond funciar.pana devine si irevocabila ce drepturi am.?daca din diverse motive nu a ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila camelia2008 camelia2008 Cine imi poate spune ce inseamna exact hotarare definitiva si irevocabila? Cum se poate ataca aceasta hotarare?In ce cazuri se poate ataca? Multumesc. (vezi toată discuția)
Legalizare sentinta emilalex emilalex buna ziua, in materie de succesiuni, sentintele trbuie legalizate cu mentiune definitiva si irevocabile sau trebuie investite cu formula executorie? am facut ... (vezi toată discuția)