Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrebare despre o hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrebare despre o hotarare judecatoreasca

buna seara . in urma cu 20 de ani am avut o dezbatere succesorala , dar la final s-a terminat cu hotarare definitiva . deci nu s-a mai scris irevocabila . intrebare - se poate repune pe rol dupa atatia ani ?
nu este definitiva si irevocabila.
de ce sa o mai repuneti pe rol ?
Daca hotararea respectiva nu a mai fost atacata cu calea de atac prevazuta de lege, atunci a devenit irevocabila.

Conform vechiului Cod de procedura civila in vigoare la data respectiva, art.377:
Sunt hotarari irevocabile:
1. hotararile date in prima instanta, fara drept de apel, nerecurate;
2. hotararile date in prima instanta, care nu au fost atacate cu apel;
3. hotararile date in apel, nerecurate;

4. hotararile date in recurs chiar daca prin acestea s-a solutionat fondul pricinii;
5. orice alte hotarari care, potrivit legii, nu mai pot fi atacate cu recurs.