avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Portmoneu gol gasit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Portmoneu gol gasit

Buna ziua ,
daca gasesti un portmoneu gol pe strada , fara acte si fara bani in el, constituie infractiune faptul ca-l arunci inapoi ??? intrebarea este, trebuia sa-l predau la politie? repet: portmoneul nu era insotit de acte si nici de bani.
va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 20:52, 1 Ianuarie 2014
Nu este infracțiune.Este bine că l-ați lăsat acolo. Dacă ar fi avut bani și acte l-ați fi predat poliției,nu-i așa? :)
nu l-am lasat acolo...l-am ridicat , m-am uitat in el si l-am aruncat mai incolo..ca nu era nimic in el....
Cand gasiti pe strada un portmoneu intai va uitati sa vedeti cat v-a adus norocul, apoi procedati ca mai jos

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 1 Ianuarie 2014
cyan, moderator
Daa, corect, ascultati-l pe Maestrul Dem!, doar numarul s-a schimbat intre timp, sunati la 112.
Dar portmoneul în cazul prezentat era gol. Cine știe câte persoane l-or fi controlat și apoi aruncat din nou...

Alte discuții în legătură

Folosire card mioara_bucur mioara_bucur Buna ziua. As dori sa aflu un raspuns cat mai repede la urmatoarea intrebare. Pe data de 20 august la ora 16:00 am pierdut un portmoneu in care se aflau doua ... (vezi toată discuția)
Folosire card mioara_bucur mioara_bucur Buna seara. Dupa o perioada lunga de timp revin cu aceiasi problema pe care am mai mentionat-o si in discutiile anterioare. Am primit astazi o citatie prin ... (vezi toată discuția)
Insusirea bunului necuvenit? ctgadina ctgadina buna ziua.ma numesc ady.am fost intr-un magazin second-hand la cumparaturi si o doamna si-a cumparat un portmoneu.a gasit in el 250euro.eram patru persoane in ... (vezi toată discuția)