avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insusirea bunului necuvenit?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insusirea bunului necuvenit?

buna ziua.ma numesc ady.am fost intr-un magazin second-hand la cumparaturi si o doamna si-a cumparat un portmoneu.a gasit in el 250euro.eram patru persoane in magazin si doamna ne-a dat cate 50euro iar ei ia ramas 100euro.Proprietara magazinului a facut plangere la politie pentru ca nu am vrut sa-i dam ei .banii.Au trecut cele 10 zile in care trebuia sa predam banii.eu nu am considerat ca trebuie sa predau banii pt ca eu iam primit de la d-na care a cumparat portmoneul.am primit invitatie la postul de politie unde am declarat cele intamplate si am predat cei50euro primiti si am primit o dovada.V-AS RUGA SA IMI SPUNETI CE MI SE POATE INTIMPLA?VA MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: ContSters152830 , utilizator 16:17, 16 Septembrie 2010
Infractiunea de insusire a bunului gasit presupune a nu -l preda organelor de politie, in termen de 10 zile de la gadirea acestuia.
Daca termenul a fost incalcat, raspundeti penal.Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
In opinia mea,tocmai ati recunoscut o infractiune.Chiar daca nu dvs.v-ati insusit bunul gasit,ati primit de la respectiva doamna suma de 50 de euro pt.a tacea si a nu o denunta autoritatilor ,nu?Infractiunea se numeste tainuire,si se pedepseste conform legii penale.Angajati-va avocat.

andymaurul
Va multumescpentru raspuns.eu nu le cunosc nici pe d-na care a cumparat portmoneul nici pe proprietara magazinului.cum as putea sa cer impacarea partilor asa cum spuneati.
Veti cunoaste mai bine toate persoanele ,cu care va veti reintalni la postul de politie,unde veti fi toti audiati.
Problema dvs este sa va asigurati apararea si nu cat de mult cunoasteti celalalte persoane,deci,daca aveti posibilitati materiale ,angajati-va avocat si dati orice declaratie in prezenta acestuia.
Este vorba totusi despre o infractiune si trebuie sa ii minimalizati consecintele juridice,cat mai mult
eu sunt dispusa la impacare;dar una dintre persoane nu a vrut sa depuna banii.si inca o intrebare impacarea partilor se poate face la postul de politie din comuna unde s-a petrecut actiunea si unde am predat banii?unde vor merge acesti bani?nu ia pierdut nimeni.portmoneul a fost adus din Germania si a fost vandut.conteaza asta?nu a depus plangere nimeni casi-a pierdut banii.

Alte discuții în legătură

Buna ! am gasit un portofel in cabina de proba, l am luat acasã ... Cristina Mavic Cristina Mavic Buna ! Am gasit un portofel in cabina de proba, l am luat acasã si apoi am cautat proprietara pe o retea sociala si i l-am inapoiat. Insa cu o lipsa de 200 ... (vezi toată discuția)
Am găsit un portofel in magazin si mi-l-am insusit. este considerat furt calificat? Leonsis Leonsis Buna ziua. Va rog sa ma ajutați să înțeleg ce am de facut in acest caz. Mentionez ca am gasit portofelul intr-un magazin pe un raft. Avea documente si suma ... (vezi toată discuția)
Portmoneu gol gasit FLAVIA VLAD FLAVIA VLAD Buna ziua , daca gasesti un portmoneu gol pe strada , fara acte si fara bani in el, constituie infractiune faptul ca-l arunci inapoi ??? intrebarea este, ... (vezi toată discuția)