Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturi salariale la incheiere preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturi salariale la incheiere preaviz

Ma intereseaza cum se platesc drepturile salariale (zile lucrate+CO)-conform legislatiei-la terminarea preavizului sau conform datelor de plata ale salariului (ex.15,30 luna urmatoare)
Va multumesc si "LA MULTI ANI"
Daca pe 30 ale lunii primiti avansul pentru luna in curs si pe 15 ale lunii urmatoare lichidarea, atunci in data de 15 ar trebui sa va incasati toate drepturile banesti:salariu aferent+compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat.
Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca ... astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

In speta, data platii salariului va fi data prevazuta in c.i.m. a lunii urmatoare lunii in care ati incetat raportul de munca.