Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii in pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii in pensie

femeie, nascuta in 30 iunie 1959 cand pot iesi in pensie, care este stagiul complet de cotizare?
Varsta 61 de ani si 5 luni
Stagiul minim de cotizate este de 15 ani
Stagiul complet este de 31 de ani si 5 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 5 luni, stagiul cimplet de cotizare este de 31 de ani si 5 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.

3. Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.

4. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.