Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli cu cazarea deductibila?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli cu cazarea deductibila?

O societate din Bucuresti doreste sa inchirieze o garsoniera pentru salariatii societatii (ei fiind din provincie)
Se poate considera cheltuiala deductibila pentru societate sau sunt venituri de natura salariala?
Va rog indicati baza legala
Multumesc pentru orice raspuns
ART. 55 Definirea veniturilor din salarii:
(3) Avantajele, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), primite în legătură cu o activitate menţionată la alin. (1) şi (2) includ, însă nu sunt limitate la:
b) cazare, hrană, îmbrăcăminte, personal pentru munci casnice, precum şi alte bunuri sau servicii oferite gratuit sau la un preţ mai mic decât preţul pieţei;

Norme Metodologice art 55
69. Avantajele în bani şi în natură sunt considerate a fi orice foloase primite de salariat de la terţi sau ca urmare a prevederilor contractului individual de muncă ori a unei relaţii contractuale între părţi, după caz.
70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere şi avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:
f) contravaloarea folosinţei unei locuinţe în scop personal şi a cheltuielilor conexe de întreţinere, cum sunt cele privind consumul de apă, consumul de energie electrică şi termică şi altele asemenea, cu excepţia celor prevăzute în mod expres la art. 55 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal;
g) cazarea şi masa acordate în unităţi proprii de tip hotelier;

ART. 21 Cheltuieli:
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
l) alte cheltuieli salariale şi/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu excepţia prevederilor titlului III;

Asadar, chiria platita pentru salariat, reprezinta venit de natura salariala si este impozitata la nivelul salariatului.
Pentru societatea, cheltuiala este deductibila la calculul impozitului pe profit.