avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Pe data de 16 februarie copilul meu implineste 2 ani, pe data de 17 februarie ar trebui sa ma intorc la munca.
Problema este urmatoarea:
1)postul pe care am lucrat s-a desfiintat anul trecut in iunie si colegii mei au fost trimisi in somaj.
2)la data la care trebuie sa ma intorc am 23 de saptamani de sarcina cu al doilea bebe.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa procedez.
Eu am dreptul la somaj, avand in vedere ca am stat in crestere copil 2 ani?
Dar eu as incerca cu concediu medical incepand cu data revenirii la munca (17 februarie), dar nu stiu daca se poate si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:44, 18 Ianuarie 2014
Da, exista posibilitatea sa intrati in concediu medical imediat dupa revenirea din CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj SDENYS23 SDENYS23 buna ziua am si eu o nelamurire daca angajatorul ma trimite in somaj pot i ulterior beneficia de concediu pentru crestere copil urmand sa nasc in iulie-august ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate fanyk fanyk Voi intra in somaj la 1 noiembrie deoarece se desfiinteaza intreprinderea.Tot cam atunci trebuie sa intru in concediu de maternitate.cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Concediu pt cresterea copilului mihaela_08 mihaela_08 Buna seara. Am si eu o intrebare. Pe data de 22 februarie 2013 o sa fie ultima zi de concediu pt cresterea copilului.am beneficiat 2 ani de aceasta ... (vezi toată discuția)