Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Pe data de 16 februarie copilul meu implineste 2 ani, pe data de 17 februarie ar trebui sa ma intorc la munca.
Problema este urmatoarea:
1)postul pe care am lucrat s-a desfiintat anul trecut in iunie si colegii mei au fost trimisi in somaj.
2)la data la care trebuie sa ma intorc am 23 de saptamani de sarcina cu al doilea bebe.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa procedez.
Eu am dreptul la somaj, avand in vedere ca am stat in crestere copil 2 ani?
Dar eu as incerca cu concediu medical incepand cu data revenirii la munca (17 februarie), dar nu stiu daca se poate si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc!
Da, exista posibilitatea sa intrati in concediu medical imediat dupa revenirea din CCC.