Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca

Angajatorul unei I.I,doreste modificareala toti salariatii al C.I.M de la 8 ore la 4 ore,cat si modificarea salariului aferent timpului de 4 ore. Se intocmeste act adit. de marire a salar.de 850 lei,dupa care facem un nou act adit.de modificare a timp.de lucru si al salariului ? actele adit. se pot face cu aceeasi data?
Se face direct ACT ADITIONAL CU MODIFICARe CIM LA 4ORE CU SALARIUL ADECVAT CONF. LEGII DE LA 01.01.2014
Nu mai este nevoie sa majorati mai intai salariul la 850 lei, se poate incheia direct actul aditional de modificare a duratei timpului de munca de la 8 ore/zi la 4 ore/zi , inclusiv cu salariul aferent acestui timp de munca.
va multumesc
La intocmirea act.aditional conform carui articol trec modificarea timpului de lucru/?
Puteti invoca art.41 alin.,3 lit.e si f si C.mun.

Art.41 (3) : Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.