Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare la mostenire

Buna seara,
Daca am optat pentru renuntarea la dreptul de mostenire,printr-o declaratie,in fata unui notar public , mai este necesara/obligatorie prezenta mea la dezbaterea succesiunii?Va rog sa-mi raspundeti la aceasta intrebare!Multumesc!
Nu pentru ca ati renuntat la mostenire sunteti strain de succesiune prin renuntare.
Multumesc pt raspuns!dar daca mama mea,urmeaza a-i da prin uzufruct unei rude mostenitoare si eu am renuntat la dreptul de mostenire trebuie sa merg sa semnez ceva la dezbaterea succesiunii?
Nu prea se intelege ce vreti sa spuneti.....incerc totusi sa va raspund....
Mama dvs poate instraina orice bun care ii apartine fara acordul dvs, daca bunul este mostenit poate sa l instraineze fara niciun acord daca nu sunteti si dvs proprietar.
Intradevar,nu prea s-a inteles ceea ce am vrut sa spun.Eu intentionez sa merg la un birou notarial pentru a semna declaratia de renuntare la mostenire.Mama mea urmeaza sa instraineze bunul(un apartament),prin uzufruct,surorii mele . Ideea este ca eu nu pot fi prezent la dezbaterea succesiunii,mai ales ca o sa si renunt la aceasta prin acea declaratie.Vroiam sa-mi spuneti,totusi,daca d-voastra cunoasteti un birou notarial unde sa fie maine(sambata) program,in Bucuresti,unde sa pot merge sa fac acea declaratie?.Multumesc pt raspuns!
Nu exista maine! De luni incolo.