Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. 380/2013

O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani.

Legea pentru grupa a II a s-a modificat in 2014:
"O altă modificare introdusă prin Legea nr. 380/2013 se referă la grupa a II-a de muncă. Astfel, perioadele de vechime în muncă realizate în această grupă (până pe 1 aprilie 2001) sunt considerate stagiu de cotizare în condiţii deosebite."

Cum calculez varsta la care iese la pensie? Am cautat calculul pensiei pentru conditii deosebite, insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc anticipat!

Mentionez ca persoana este nascuta pe 09.02.1958, sex masculin.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna seara. As dori daca puteti sa ma ajutati si pe mine. Tatal meu este nascut in 15 aprilie 1957, are lucrati 57 ani si 2 luni, din care 24 de ani de gr II, mai are 1 an de somaj, iar acum este iar in somaj pana in noiembrie 2014 (adica va mai avea inca un an de somaj). Are destui ani lucrati? ar putea sa iasa la pensie dupa ce i se termina somajul. Multumesc foarte mult
monicasuciu, utilizator
e o greseala la anii lucrati, daca este nascut in anul 1957 nu are cum sa aiba 57 ani lucrati,
pentru persoanele nascute in anul 1957 varsta standard de pensionare barbati este de 65 ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 ani, stagiul minim de cotizare fiind de 15 ani, avand in vedere prevederile legii 263/2010 pentru anii lucrati in grupa II de munca pina la data de 01.04.2001 se acorda o reducere la varsta standard de pensionare de 1 an la 4 ani lucrati deci pentru 24 ani lucrati beneficiaza de o reducere de 6 ani deci va indeplinii conditiile de varsta la implinirea varstei de 59 ani, la nii efectivi lucrati se adauga si anii de somaj si un plus de 6 anii pentru perioada cat a lucrat in grupa a II astfel stagiu de cotizare sa fie de 35 ani.
dancerhd, utilizator
Precizati anii efectivi de stagiu.
Cat este stagiul total de cotizare.
dancerhd a scris:

... pentru 24 ani lucrati beneficiaza de o reducere de 6 ani deci va indeplinii conditiile de varsta la implinirea varstei de 59 ani, la nii efectivi lucrati...

1. Conform art.55(1), lit.a), Tabelul nr.1, pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 24 de ani reducerea varstei standard de pensionare este de 5 ani si 6 luni.

2. La stagiul de cotizare se adauga 6 ani.

ma scuzati eu am scris gresit are 37 de ani si 2 luni lucrati.