Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie grupa a II-a modificat 2014 a Legii nr. 380/2013

O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani.

Legea pentru grupa a II a s-a modificat in 2014:
"O altă modificare introdusă prin Legea nr. 380/2013 se referă la grupa a II-a de muncă. Astfel, perioadele de vechime în muncă realizate în această grupă (până pe 1 aprilie 2001) sunt considerate stagiu de cotizare în condiţii deosebite."

Cum calculez varsta la care iese la pensie? Am cautat calculul pensiei pentru conditii deosebite, insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc anticipat!

Mentionez ca persoana este nascuta pe 09.02.1958, sex masculin.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.

Cresterea stagiului de cotizare vine cumva din aplicarea art. 100 a)
25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001

Va doresc un Paste fericit si linistit!

Stagiul aferent vine de aici:

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Legea 263/2010

ART. 16
Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:
a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;
Buna,
Pentru o femeie nascuta in 18.05.1959, lucreaza din data de 25.11.1976, si are adeverinte pentru grupa II pentru 6 ani si 5 luni(in cooperatie) si 17 ani si 6 luni (in intreprinderi).
Pentru un barbat nascut in data de 19.10.1957, lucreaza din data de 11.07.1975 si are in carnetul de munca trecuti 15 ani la grupa II.
Care este varsta de pensionare anticipata partiala, anticipata si pentru limita de varsta?
Va multumec.
Catalin1984, utilizator
buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu data la care ar putea iesi la pensie anticipat un barbat nascut in iulie 1953 care are urmatoarea perioada de cotizatie:
- februarie 1974 - iunie 1975 - stagiu militar;
- sept 1975 - iunie 1987 - cotizatie la gr a II-a, 100%;
- iunie 1987 - prezent - cotizatie.

multumesc mult.
Un barbat nascut in Iulie 1953 se poate pensiona pentru limita de varsta in iulie 2018 daca realizeaza stagiul complet de 35 ani sau un stagiu minim de cel putin 15 ani

Intrucat dvs ati lucrat 11 ani in grupa II, puteti solicita:
* Pensie limita de varsta in Iulie 2016 (reducerea varstei de pensie cu 2 ani urmare celor 11 ani de grupa II de munca)
* Pensie anticipata partiala oricand. Daca ati solicita in Iunie 2014, diminuarea lunara va fi de 18.75% pana la indeplinirea conditiilor de limita de varsta.
* Pensie anticipata partiala - fara penalizare - puteti solicita cand realizati 35 ani de stagiu de cotizare (fara stagiu militar) adica in Decembrie 2015 daca lucrati in continuare.