Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Creștere salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Creștere salar

Buna ziua

Un angajat care a avut CIM suspendat nu dorește sa-si reia activitatea si cu acordul părțile CIM încetează la sfârșitul suspendarii, deci el nu va lucra nici o clipa . dacă angajatul acesta are salariul sub minimul aplicabil la data incetarii, dupa operarea incetarii suspendarii si înainte sa se opereze încetarea CIM se operează majorarea?

Dar dacă da aceasta majorare ar produce efecte începând cu data incetarii??
Odata cu incetarea suspendarii, operati si incetarea cim, astfel incat nu mai faceti modificarea salariului minim. Succes!
Exemplu: daca perioada suspendarii este 15 dec 2013 - 14 ian 2014, pe data de 15 ian 2014, incetati suspendarea si cim.
@ zxz19

In speta, data incetarii suspendarii = data incetarii c.i.m.
Daca are salariul sub minim pe economie, atunci va trebui operata aceasta modificare si api facuta incetarea c.i.m.
Dar atunci se face creșterea începând cu data cu care încetează ( nu mai produce efecte) CIM?
Toate operatiunile pot fi efectuate cu aceeasi data.
Multumesc

In HG privind salariul minim - se prevede salariul minim garantat in plata - dar in spera acesta nu este in plata pt ca CIM al angajatului nu mai produce efecte in data in care se majorează salariul, si atunci de ce sa majorum acest salar?

Cum comunicam decizia fostului angajat?