avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare

Buna ziua

Daca un angajat al carui contract e suspendat cere incetarea contractului in aceaiasi zi in care inceteaza si suspendarea, dar salariul lui e mai mic decat salariul minim, inainte de inregistrarea incetarii se inregistreaza majorarea salariului?
Cel mai recent răspuns: zxz19 , utilizator 12:21, 31 Ianuarie 2015
Pasii sunt urmatorii:
- incetare suspendare c.i.m.
- modificare salariu
- incetare c.i.m.
Multumesc
Fac majorarea la salar minim chiar daca in mod normal, daca se intorcea,i-am oferit in salar mai mare, dar nu s-a incheiat act additional?

Nu se poate scrie in dec. de incetare suspendare ca salariul se va stabili prim act ad......care din cauza incetarii Nu s-a finalizat?
( Asa procedam) si sa nu operez majorarea? Pot lua amenda? Ea nu a lucrat nici o zi pt acel salar?
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Ianuarie 2015
zxz19, utilizator
Puteti face doar suspendare si apoi incetarea , fara majorarea salariului.
Multumesc

Este vreun risc sa fim amendati?
Depinde de cum gandeste inspectorii care ar veni in control.

Alte discuții în legătură

Creștere salar zxz19 zxz19 Buna ziua Un angajat care a avut CIM suspendat nu dorește sa-si reia activitatea si cu acordul părțile CIM încetează la sfârșitul ... (vezi toată discuția)
Incetare suspendare cfp si modificare salariu Maddy-eu Maddy-eu Buna ziua, avem un salariat care in perioada 01.04.2016-30.06.2016 a fost in concediu fara plata. Azi operez in Revisal incetarea suspendarii, intrebarea este ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic + lichidare la zi Loredana_84 Loredana_84 O salariata doreste lichidarea la zi, cu prima zi in care revine din concediu crestere copil. Pentru revenirea din CIC am intocmit un act aditional de revenire ... (vezi toată discuția)