Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admiterea in avocatura - debutul stagiului
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admiterea in avocatura - debutul stagiului

Exista posibilitatea ca dupa sustinerea examenului in avocatura in toamna, sa imi gasesc avocatul indrumator abia peste un an si de atunci sa incep stagiul?
nu
in 3 luni de la admiterea in barou trebuie sa inchei un contract de colaborare cu un avocat definitiv. abia dupa aceasta esti inscris in tabloul avocatilor.
multa bafta si ai grija la ce maestru iti alegi.
poate gasesti unul sa te si plateasca ca de muncit, vei munci la greu. in nici un caz sa nu accepti sa-i dai tu bani.
in timpul stagiaturii, poti avea un client doar cu aprobarea maestrului. daca clientul are bani multi, s-ar putea sa nu-ti dea maestrul voie sa-l iei tu, pe motiv ca, vezi doamne, tu nu o sa te descurci.
vorbesc din experienta.
inca o data BAFTA!!!