Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit trimestrul IV in cazul societatilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit trimestrul IV in cazul societatilor care opteaza pentru sistemul plãþilor anticipate în rate egale pentru plata impozitului pe profit

Buna ziua,

In cazul societatilor care opteaza pentru sistemul plăţilor anticipate în rate egale pentru plata impozitului pe profit, plata pentru trimestrul IV se efectueaza pana la data de 25 martie cu suma definitivata, sau si pentru acest trimestru se efectueaza plata la nivelul a o patrime din impozitul aferent anului trecut urmand a se regulariza la 25 martie?

Multumesc.
Codul Fiscal, art.34:
"alin (2) Începând cu data de 1 ianuarie 2013, contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la alin. (4) şi (5), pot opta pentru declararea şi plata impozitului pe profit anual, cu plăţi anticipate, efectuate trimestrial. Termenul până la care se efectuează plata impozitului anual este termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit, prevăzut la art. 35."