Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiune contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiune contraventionala

O cunostinta a fost legitimata si i-au fost ridicate actele deoarece, a oprit autoturismul de servici intr-o zona in care exista indicatorul OPRIREA INTERZISA. Acasata cunostinta, si-a recunoscut fapta si l-a rugat pe, agentul de politie sa se grabeasca deoarece trebuia sa ajunga urgent intr-o alta zona a orasului. Raspunsul agentului a fost ca: "nu ma intereseaza ce probleme aveti, daca plecati voi considera ca documentele au fost abandonate si ve-ti suporta rigorile legii". Acesta a plecat, acum va intreb care sunt rigorile legii si daca politistul a procedat corect?????
Vreti sa spuneti ca a plecat si a lasat actele la politist??:O
La ce va referiti cand relatati ca "i-au fost ridicate actele"? I-au fost retinute de politist sau ce? Care acte? Permis, carte de identitate, asigurarea RCA, certificatul de inmatriculare, etc.

"Acasata" sau "agasata"?

OUG195
Obligaţiile participanţilor la trafic
Art.35. -
(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.
(3) În exercitarea atribuţiilor care îi revin, poliţistul rutier are dreptulsă verifice vehiculul, precum şi identitatea conducătorului sau a pasagerilor aflaţi în interiorul acestuia atunci când există indicii despre săvârşirea unei fapte de natură contravenţională sau penală.

hg1391
Art. 183. – Conducatorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al politistului rutier sau, dupa caz, al politistului de frontiera, este obligat sa ramâna în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalti pasageri sa nu deschida portierele, respectând indicatiile politistului.

In concluzie, conducatorul auto trebuie sa respecte indicatiile politistului si nu politistul sa respecte indicatiile conducatorului auto.
I-au fost retinute de politist urmatoarele acte Permis, carte de identitate, asigurarea RCA, certificatul de inmatriculare. Cunostinta mea este ziarist si filma o procesiune cu ocazia zilei de astazi (Boboteaza).

Acum trebuie sa ne asteptam la o stire privind abuzurile politiei?
Nu are importanta ce profesie are conducatorul auto si cu atat mai putin ce activitate desfasura in momentul verificarii de catre agentul de politie.
Avea obligatia sa respecte indicatiile politistului si nu sa plece lasand actele in grija politistului.