Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Valoare ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Valoare ajutor de somaj

Mama mea are 39 de ani in campul muncii , si lucreaza de aproximativ 6 ani la o firma (este vanzatoare) , are salariul de 800 ron , adica salariul minim pe economie. Intrebarea mea este : cat va primi somaj? Firma la care lucreaza momentan vor sa o trimita in somaj ca se inchide magazinul unde lucreaza.Cat ajutor de somaj va primi? Multumesc anticipat!
Indemnizatia de somaj se calculeaza conform legii 76/2002 actualizata:

1 Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. 1, pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c )12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
2 Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. 1 este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b )suma prevazuta la lit. a la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
3 Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. 2 lit. b, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d)10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

In ceea ce a priveste cuantumul indemnziatiei dv va fi
75% din val. indictorului social de referinta (75% din 5oo lei) ,la care se va adauga 10% din media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare.

ISR 2013 = 500 lei
SME 2013 = 750 lei (800 de lei este incepand cu 01.01.2014)

75% x 500 + 10% x 750 = 375 + 75 = 450 lei

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
cyan a scris:

.....
SME 2013 = 750 lei (800 de lei este incepand cu 01.01.2014)

......

Potrivit HG 871/2013:
- Începând cu data de 1 ianuarie 2014,
salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore în medie pe lună în anul 2014, reprezentând 5,059 lei/oră.

- Începând cu data de 1 iulie 2014, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore în medie pe lună în anul 2014, reprezentând 5,357 lei/oră.

salariul minim de 800 lei a fost stabilit incepand cu data de 01.07.2013.
@freeelis, aveti dreptate!:sorry:

Am intrebat-o pe colega de camera cat are salariu si m-a informat ca are 750, dar a fost angajata in aprilie, bineinteles ca angajatorul nu le-a facut act aditional cu 800 incepand cu 01.07.2013. Salariul oficial:pleasantry: este virat pe card si mai sunt platite "in mana"cu diferenta pana la 800. Stiam de 800 lei pentru ca este punctul amenda 80 de lei dar m-a dezinformat. :(

Atunci ajutorul de somaj corect este:

75% x 500 + 10% x 775 = 375 + 77,5 = 452,5 lei ?

(6x750+6*800)/12=775