Forum Discuţii juridice Traduceri Inregistrare traducator autorizat de ministerul ...
Discuție deschisă în Traduceri

Inregistrare traducator autorizat de ministerul justitiei

buna seara, ca traducator autorizat de MJ:
1. ce cod caen trebuie folosit pentru completarea formularului 070 de inregistrare la anaf? (am gasit pe forum 8299)
2. de asemenea, traducatorul este platitor de tva?
3. ce contributii sunt obligatorii la traducatorul autorizat? daca realizez venituri si ca pfa si ca traducator autorizat, pentru fiecare venit tb sa platesc cas si sanatate?
multumesc, o seara buna!
Buna,
1. Cod CAEN 7430
[ link extern ]
2. A fi sau a nu fi platitor de TVA este o alegere, nu o impunere. Devine impunere daca depasiti veniturile de 220.000 lei /an.
www.avocatnet.ro/content/art...
3. Contributia la pensii (cas) se plateste doar dintr-o activitate ~ PFA sau Profesia Liberala ~, la santate platiti din ambele iar impozitul pe venit tot pe ambele.
O zi buna.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator