Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Sint nascut in data de 11. 11. 1961.am 25 de ani vechime pe cartea de munca,din care 14 ani in grupa a-1-a de munca.Va rog daca se poate sa-mi spuneti la ce virta as putea sa ies la pensie normala si daca se poate la ce virta se poate iesi anticipat.
Va multumesc.
Daca aveti 14 ani de grupa I-a in procent de 100%:
-Limita de varsta la 58 de ani.
65-7=58
Pensia anticipata si anticipata partiala nu va intereseaza,fiind la 60 se ani.

Datele de mai sus sunt valabile daca indeplini conditia stagiului complet de 35 de ani.
Carp Mircea, utilizator
Cu multumirile de rigoare va mai adresez o intrebare.
Daca anii lucrati la serviciul de paza ,gardieni publici,se incadreaza la grupa 1 de munca ?
Daca da ,la 4ani si 8 luni cita reducere ar fi .
Pentru 4 ani de grupa I-a nu se acorda reducere.
Poate nu am fost destul de explicit
Eu am 14 asni de grupa 1-a
Am mai lucrat 4 ani si 8 luni in serviciul de paza (gardieni publici).
Acesti 4 ani si 8 luni se considera tot in grupa 1-a ?Se pot adauga la cei 14 ani de grupa 1-a.
Va multumesc.
1. Dvs. si angajatorul ar trebui sa stiti daca ati fost sau nu incadrat in gr. I de munca in perioada cat ati fost gardian public.

2. - Daca ati fost in gr. I de munca angajatorul a platit si o contributie mai mare la pensie pentru dvs.
- Verificati la angajator daca exista listele cu personalul care lucreaza in gr. I de munca.