avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Sint nascut in data de 11. 11. 1961.am 25 de ani vechime pe cartea de munca,din care 14 ani in grupa a-1-a de munca.Va rog daca se poate sa-mi spuneti la ce virta as putea sa ies la pensie normala si daca se poate la ce virta se poate iesi anticipat.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:32, 11 Ianuarie 2014
Daca aveti 14 ani de grupa I-a in procent de 100%:
-Limita de varsta la 58 de ani.
65-7=58
Pensia anticipata si anticipata partiala nu va intereseaza,fiind la 60 se ani.

Datele de mai sus sunt valabile daca indeplini conditia stagiului complet de 35 de ani.
Ultima modificare: Marți, 7 Ianuarie 2014
Carp Mircea, utilizator
Cu multumirile de rigoare va mai adresez o intrebare.
Daca anii lucrati la serviciul de paza ,gardieni publici,se incadreaza la grupa 1 de munca ?
Daca da ,la 4ani si 8 luni cita reducere ar fi .
Pentru 4 ani de grupa I-a nu se acorda reducere.
Poate nu am fost destul de explicit
Eu am 14 asni de grupa 1-a
Am mai lucrat 4 ani si 8 luni in serviciul de paza (gardieni publici).
Acesti 4 ani si 8 luni se considera tot in grupa 1-a ?Se pot adauga la cei 14 ani de grupa 1-a.
Va multumesc.
1. Dvs. si angajatorul ar trebui sa stiti daca ati fost sau nu incadrat in gr. I de munca in perioada cat ati fost gardian public.

2. - Daca ati fost in gr. I de munca angajatorul a platit si o contributie mai mare la pensie pentru dvs.
- Verificati la angajator daca exista listele cu personalul care lucreaza in gr. I de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ailicec ailicec daca sunt nascuta in martie 1961, angajata in august 1980, iar in perioadele august 1980-martie 1992 grupa I, in perioada aprilie 1992-martie 2001 am avut ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Pensie JecuElena JecuElena Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific data iesirii mele la pensie. Sunt femeie, nascuta la 17 aug.1958. Am 34 de ani si 2 luni ... (vezi toată discuția)