Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Distribuire dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Distribuire dividende

Buna ziua
Daca la luna decembrie distribui intocmesc aga , o parte din profit nererpartizat din cont 117 in dividende 457 pana la 25 ianuarie se depune decl 100 si se achita impozit dividende ? Pana in ultima zi din februaire trebuie sa depun in decl 205 si aceste dividende platite catre persoane fizice ?
Spuneti mi va rog daca sunt corecte inregistrarue
117=457
457=5311
457=446 impozit
446=5121

Multumesc !
Inregistrarile sunt corecte. Orice distribuire de dividende presupune declararea si plata impozitului aferent pana pe data de 25 a lunii urmatoare, Distribuirea fiind in 2013, in declaratia 205 din februarie 2014 trebuie sa cuprinda si aceasta suma.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos!