Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua! As dori sa infiintez un SRL cu un domeniu de activitate
inedit: fabricarea unor mici coloane de distilare pentru alcool des
tinate gospodariilor din mediul rural (si nu numai). O coloana de dis
tilare este o instalatie menita sa separe substantele dintr-un ames
tec lichid. La scara mica se folosesc in laboratoarele de chimie,
iar la scara mare la rafinarea perolului si la uriasele complexe
pentru fabricarea alcoolului. In cazul de fata ar fi vorba de o tea
va de cupru de 50-60 mm diametru, avand o inaltime de 1,5-2 m si
cu o serie de componente aflate in interiorul ei, care ar permite
obtinerea obtinerea unui alcool cu o puritate mare.
O asemenea instalatie ar fi ulterior fixata pe capacul cazanelor
de tuica (care se gasesc in numar foarte mare la tara). Nu as
aduce atingere actualei legislatii care permite ca o gospodarie
sa poata produce 50 litri de rachiu destinate consumului
propriu. Este legal? Articolul 287 Legea 31/1990 stipuleaza activi
tate ilicita printre altele "Fabricarea si importul,in vederea
comercializarii in conditii de calitate, a alcoolului si a bauturi
lor spirtoase distilate"
Cu multumiri,
Buna ziua!
Ma bag si eu in seama, desi probabil nu sunt cea mai in masura, dar poate se gaseste cineva mai avizat ca mine si completeaza.....
Deci, daca am inteles eu bine:
1. vreti sa produceti niste piese componente pt instalatiile de producere alcool in gospodarii
2. legea permite producerea alcoolului in gospodarii in cantitate de 50 l pt consumul propriu
3. legea considera ilicita activitatea de fabricare si import a alcoolului in vederea comercializarii... (presupun ca se refera tot la alcoolul produs in gospodarii)
Daca ce am inteles eu este corect, atunci nu vad de ce ati avea probleme..?
D-voastra vreti sa produceti niste piese componente (nu alcool), iar tinta de piata este reprezentata de gospodariile taranesti, in care este permisa producerea alcoolului pt consum propriu. Prin urmare, d-voastra faceti o activitate perfect legala, este alegerea cumparatorului daca foloseste piesele d-voastra pt a produce alcool pt uzul propriu sau pt comercialziare ilicita....