avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA

buna ziua

trebuie sa-mi fac PFA si as avea cateva intrebari..

- pot sa aleg cod CAEN 6209 avand momentan doar diploma de bacalaureat liceu mate - info ? sau ce alt cod din clasa 62 ?
- cum aflu daca pot fi sistem real sau norma ?
- mai trebuie acordul vecinilor?
- e suficient contract de comodat si copie dupa actul apartamentului pentru sediu?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: matei888 , utilizator 13:07, 9 Ianuarie 2014
Legea prevede 'calificare atestata' prin cursuri recunoscute de Ministerul Muncii/Invatamantului.
Nu se specifica 'studii superioare' - sau studii medii.
Astfe diploma pe care o aveti nu este suficienta pentru a va autoriza.
si nu pot sa aleg nimic din clasa 62?
sau mai bine zis ce cod pot alege si sa mearga cu diploma de bac ?
Eu cred ca va puteti infiinta PFA pentru :Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei 6209 .

Cod CAEN 6209 Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei Aceasta clasa include alte activitati privind tehnologia informatiei si activitati anexe care nu sunt clasificate in alta parte, cum ar fi:
-servicii de recuperare a informatiilor din calculatoare in caz de dezastru
-instalarea calculatoarelor personale
-servicii de instalare a software

Aceasta clasa exclude:
-instalarea calculatoarelor de mare viteza si capacitate de stocare (mainframe) si a echipamentelor similare, vezi 3320
-programe pentru calculator, vezi 6201
-consultanta privind calculatoarele, vezi 6202
-activitati de management a mijloacelor de calcul, vezi 6203
-prelucrarea datelor si administrarea paginilor web, vezi 6311
pai si 6209 e sistem real , trebuie sa tin contabilitate , nu? o pot face si singur?
si mai am o nelamurire legata de TVA , cum e mai bine sa fiu platitor sau neplatitor? sau si asta e in fctie de CAEN?

va multumesc
Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2014
matei888, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exemplu de activitati pe caen 6202 si 6203 andrasd andrasd Buna, Desfasor activitate in domeniul de IT, ma ocup de administrarea unui Soft ERP (contabilitate, comenzi, resurse umane, mijloace fixe, etc...) , soft de ... (vezi toată discuția)
Cod caen rev2 pentru firma it specializata pe webdesign dvdalexandru dvdalexandru Buna ziua, Incerc sa infiintez un srl care sa aiba drept obiect de activitate creare + administrare + consultanta pentru website-uri. Suplimentar as dori sa ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru intermediere vanzari online costi4 costi4 Buna ziua, ma intereseaza ce cod CAEN trebuie pentru a intermedia vanzari pe internet. Este posibil ca o PFA sa aiba 2 coduri CAEN diferite. Pentru ... (vezi toată discuția)