Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indreptare eroare materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indreptare eroare materiala

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Indreptarea de eroare materiala la un contract de vanzare cumparare se poate face de catre cumparator?
La momentul incheierii contractului sus mentionat erau trecuti amandoi (sot /sotie), respectiv cumparatorii.
La data la care a fost ceruta indreptarea de eroare materiale cumparatorii erau divortati si in proces de partaj.
A fost cumparat un teren si un apartament in vila.
Fosta sotie a cerut la notariat indreptarea erorii materiale pentru teren.
Pretul achitat a fost pentru imobil si teren.
Este legal ce a facut domnul notar?
Eu apreciez ca da, mai ales ca aceasta indreptare este una in interesul ambilor cumparatori.
buna seara,
va multumesc pentru promtitudinea de care dati dovada, dar trebuie sa fac o mica precizare.
a mers pentru indreptarea erorii materiale de a elimina din acel contract de vanzare cumparare terenul, practic sa ramana la masa partajabila doar apartamentul.
terenul face parte integranta din contractual de vanzare cumparare .
o sa va redactez fraza din contract:
...... compus in totalitate din teren in suprafata de x mp si constructia din 2 camera si dependinte.
o seara buna!
Asta nu este o indreptare de eroare materiala (erori materiale erau ceva mentiuni gresite, numere cadastrale, suprafata, nume scrie gresit etc). Scoaterea terenului din actul de vanzare cumparare nu este eroare materiala. Notarul nu avea voie sa faca asa ceva.

Terenul al cui este acum? Cine plateste impozit pentru el ?

Dvs cand ati aflat despre modificarea actului ?

Oricum, indiferent de sfaturile pe care vi le dam pe acest site, cred ca trebuie sa consultati un avocat care sa vada si actele la care faceti referire si caruia sa ii povestiti mai pe larg situatia dvs.
buna ziua,
impozitul este achitat de cumparatori practic se plateste impozit pe apartamentul cu 2 camere si terenul aferent.
notarul a incheiat o incheiere de rectificare asupra terenului.
conform hcm 4015/1954 atribuirea in folosinta a terenului.
pe acest teren a fost facuta succesiunea, iar cotele parti aferente mostenitorilor au fost vandute conform contractului de vanzare cumarare.
deci a fost vandut terenul in suprafata de ....x mp si apartamentul de 2 camere.
practic vanzatorii la data incheierii contractului au primit contravaloarea pe toata suprafata de teren si pe apartament.
rectificarea a fost facuta doar de unul din cumparatori fara ca cel de al doilea sa stie si in timpul procesului de partaj.
a depus la instanta unde se judeca procesul de partaj.
multumesc pentru sfaturi,
o zi buna va doresc!