avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA -inregistrare in ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA -inregistrare in ROI

Buna ziua
va rog sa ma ajutati si cu aceasta problema:
PFA infiintata in sept.2013 presteaza servicii de constructii in Suedia(manopera), unde a facturat fara tva catre o firma platitoare de tva.
Aceste tipuri de servicii nu sunt scutite de tva ?,locul imobilului fiind inafara Romaniei,?
De la finante mi s-a spus ca trebuie sa ma inregistrez platitor de Tva in Romania si sa ma inregistrez in ROI, si ca nu se mai poate inregistrare in ROI si sa raman neplatitor de tva.
daca nu mai inregistrez in ROI trebuie sa facturez cu tva?
si cele 3 facturi care le-am facut trebuie stornate si facute cu tva?si declarate in 390?Cum e corect?
multumesc!

Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 14:43, 14 Ianuarie 2014
Buna ziua,

ART. 153^1 Cod Fiscal:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Trebuia sa va inscrieti in scopuri de TVA intracomunitar, adica vi se aloca un cod de TVA doar la nivel intracomunitar, nefiind obligat sa va inregistrati in scopuri de TVA si in Romania.
Daca de la finante v-au spus ca trebuie si TVA in Romania, se poate sa aiba dreptate in cazul in care ati depasit plafonul de TVA in Romania. (aici ne mai trebuie detalii).

Da, ele se declara in 390. Dar cand au fost facute aceste facturi? Inscrierea in ROI trebuie facuta inainte de facturare.

Respect,
Dan Preda.

Ultima modificare: Luni, 13 Ianuarie 2014
ContSters307306, utilizator
Buna ziua
nu este vorba de depasirea plafonului, sunt 3 facturi (oct.- dec.2013)in jur de 5000 euro total.De la finante mi-au spus ca s-a schimbat legea, ca nu mai e valabil cu 2 coduri de tva, si sa raman neplatitor tva in Romania,trebuie sa ma inregistrez platitor de tva .
ASUL28 a scris:

Buna ziua
nu este vorba de depasirea plafonului, sunt 3 facturi (oct.- dec.2013)in jur de 5000 euro total.De la finante mi-au spus ca s-a schimbat legea, ca nu mai e valabil cu 2 coduri de tva, si sa raman neplatitor tva in Romania,trebuie sa ma inregistrez platitor de tva .


Buna ziua,

ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Ca sa nu mai vorbim de DIRECTIVA 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006
privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată, la care Suedia cu siguranta a armonizat legislatia.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatitor de tva care emite facturi catre ltalia danuta34 danuta34 neplatitor de tva ,cod caen 4120 lucrari de constructii rezidentiale si nerezidentiale prestez servicii in ue (respectiv italia) cu valori mai mari de 10000 ... (vezi toată discuția)
Registrul op. intracomunitari Marius Mihai Marius Mihai Pentru PFA neplatitor de TVA , cu sediul in Romania, care efectueaza servicii de consultanta in beneficiul unei firme platitoare de TVA din Germania, este ... (vezi toată discuția)
Am obligatia de a ma inregistra ca platitor de tva ? ga-ga ga-ga buna ziua ! am obligatia pentru a putea emite factura de prestari servicii -construcii montaj in Ue -( beneficiarul este stabilit in Ue el va plati tva ... (vezi toată discuția)