Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurarea medicala in caz de accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurarea medicala in caz de accident rutier

Buna seara, vin si eu cu o dilema.....soacra mea a avut un accident rutier anul trecut, ea a fost de vina, insa doar ea a avut nevoie de spitalizare....autobuzul cu care s-a ciocnit a fost doar avariat....A fost dusa la urgente si i s-a facut spitalizare in noaptea de dupa accident. Pentru o zi ea are de platit 360 lei cheltuieli de spitalizare...Femeia era asigurata medical, avea asigurarea obligatorie la masina...spuneti-mi cum e posibil ca dupa un an sa-i vina hartie acasa ca in termen de 15 zile de la primirea acelei instiintari sa plateasca acesti bani?!
Asigurarea masinii nu are influenta.Avand asigurare medicala, sa trimita spitalului adeverinta de asigurat de la Casa de Asigurari teritoriala.Probabil la data accidentului a omis sa faca acest lucru iar apoi nu a dat importanta sau a uitat sa o faca! Spitalul nu a avut decat datele personale sau nu a primit banii de la CAS.