Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita scoala
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita scoala

Am o hotarare civila ,unde instanta a decis ca Scoala X din localitatea Y sa-mi plateasca contravaloarea unor facturi.Daca ma adresez unui executor imi recuperez banii ?Sau ce sfaturi imi dati pentru recuperarea banilor!?
Ce urmari ar putea avea cererea de executare?!
quiras, utilizator
Urmarea cererii dvs este faptul ca scoala va fi executata silit (poprire, executarea bunurilor aflate in proprietatea scolii).
Se pune poprire pe toate conturile scolii?!
Se poate extinde executarea catre primarie ,ca si ordonator de credit ?!
Se pare ca nu au fost astfel de cazuri !
Buna ziua,

Daca profesorii care au hotarari judecatoresti definitive si irevocabile pentru recuperarea unor sume restante, nu-si primesc transa de 25% prevazuta de OUG 71/2009, pot executa silit ordonatorul de credit? Intreb acest lucru pentru ca fata de necesarul cerut de unitatea la care lucrez de 661000 lei, au fost alocati in bugetul pe 2014 doar 271680 lei. Asta inseamna ca vom primi cam 10% din sumele datorate, fata de 25% cat prevede legea.
Ceva de genul: stiu ca am sa-ti dau ,dar n-am sa-ti dau ! :)

Daca scoala nu are personalitate juridica atunci ,da,se poate executa primaria !
Daca are sau nu personalitate juridica consultati Legea invatamantului !Parca trebuia sa aiba peste un anumit nr. de elevi ..... :sorry:
quiras, utilizator