Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere suplimentara impozit pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere suplimentara impozit pe salariu

Buna seara,
In cazul in care mama se afla acasa in concediu ingrijire copil, tatal benefiaciaza de deducere suplimentara pentru copil?
Ce documente trebuie sa aduca angajatorului?
Multumesc
Tatal poate beneficia de deducere suplimentara si trebuie sa duca la angajator urmatoarele:
- cerere in care solicita sa fie luat in evidenta, ca persoana in intretinere, minorul (nume, CNP)
- certificat nastere copil
- declaratia sotiei pe proprie raspundere ca nu beneficiaza de deducere suplimentara ptr copil (nume, CNP)