avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa castig custodia copiilor?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa castig custodia copiilor?

Situatia mea se prezinta in felul urmator:
Dupa 9 ani de casatorie si suferinta din cauza agresivitatii sotului am decis sa-l parasesc. Totul s-a produs dupa o cearta apriga, atunci el m-a urcat in masina cu tot cu cei doi copii si ne-a dus la mama lasanadu-ne acolo. Copii aveau atunci de 9, respectiv 5 ani.
Dupa doua saptamani sotul a venit impreuna cu soacra mea si au insistat sa-i dau fetitele sa petreaca un weekend cu ele. In cele din urma am cedat gandidu-ma ca cele doua fetite au nevoie si de prezenta tatalui in viata lor. A trecut acel weekend si sotul meu nu mi-a adus fetitele a insistat sa i le mai las cateva zile, dupa aceasta perioada mi-a zis ca fetele nu mai vor la mine si nu poate sa le aduca cu forta. In toata aceasta perioada el a manipulat fetitele denigrandu-ma pe mine si familia mea. Le-a spus fetitelor ca eu le-am parasit pe el -tatal lor pt. un alt barbat (lucru neadevarat), ca nu le iubesc si multe alte lucruri foarte grave si neadevarate. A refuzat sa-mi mai dea copii, iar cand reuseam sa iau fetitele cateva zile la mine ele erau reci si ma invinovateau de multe lucruri neadevarate, lucruri pe care sotul meu le inocula in mintea lor. M-am gandit sa merg si sa-mi iau copii cu forta, insa am renuntat in cele din urma gandidu-ma ca ar fi traumatizant pt. fetite atata timp cat "noul lor univers este tatal lor pe care il idolatrizeaza". S-au scurs trei ani de cand m-am separat de sot si tot atat de cand nu mai am copii, disperarea nu-mi da pace, nu stiu ce sa fac sa-mi iau cele doua fetite sa le am langa mine. Vreau sa divortez de el, dar nu stiu daca in actualele conditii as primi custodia copiilor in instanta si asta ma face sa spun pas divortului. Intre mine si tatal copiilor nu mai poate fi nimic, este atat de gelos incat ma tem ca intr-o criza de gelozie pe motive ale imaginatiei lui bogate ar putea sa-mi ia viata. De altfel, a sarit cu cutitul la mine si multe altele, imi este frica sa mai traiesc cu el. Sunt constienta ca nu mai pot sa traiesc alaturi de el, dar nu stiu cum sa fac sa am copii langa mine. Fetita cea mare are acum 12 ani si stiu ca ea la proces are drept sa aleaga cu cine doreste sa stea, evident ca-l doreste pe tatal sau, care si-a creionat in fata fetitelor o imagine de sef, de om puternic. Ele il adora.
Mentionez ca in toti acesti ani cat am fost separata de sot si fetite eu am vizitat mereu fetitele, le-am luat la mine des, am mers la scoala la ele mereu si am contribuit la intretinerea lor.
Va rog sa-mi spuneti ce sanse am sa-mi castig copii in instanta. Ce trebuie sa fac? Nu stiu ce Dumnezeu sa mai fac, ma simt singura si neajutorata. Viata grea alaturi de sotul meu m-a facut sa-mi pierd increderea in mine. Imi este teama sa fac un pas de teama ca as putea gresi si as pierde pentru totdeauna fetitele. Fara ele nu mai pot trai. Am ajuns la capatul rabdarii. Ma gandesc ca trebuie sa existe o posibilitate legala de a-mi lua copii. Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, pentru mine conteaza enorm. Am nevoie de o raza de speranta. Am nevoie sa ma agat de ceva, sa stiu ca le pot avea langa mine.
Va multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi raspunde.
Vreau sa ma completez ca programul de vizita il va stabili instanta si in functie de ce cereti dvs.
Insa aveti nevoie de un avocat.
Avocatul mi-a recomandat sa deschid proces de incredintare a minorilor pe parcursul derularii procesului de divort. Am ajuns la aceasta solutie deoarece sotul imi manipuleaza copiii si acestia refuza de multe ori sa mai vina la mine. Mi se intampla de multe ori sa ma sune fetita minora si sa ma interogheze cu privire "la amantul meu". Tatal manipuleaza copiii spunandu-le ca: "i-am parasit pentru alt barbat, ca nu-i iubesc, ca am amanti etc." Copiii sufera, iar eu nu pot face nimic sa le schimb aceasta parere atata timp cat abia reusesc sa-i vad o data la cateva zile, iar lor le sunt inoculate zilnic astfel de idei. Fac tot ce este cu putinta sa petrec cat mai mult timp cu fetitele.. ma tin dupa ele ca un caine de paza; merg dupa ele la scoala si le astept sa le iau la mine, merg la fostul sot acasa sa le vad si sa le iau la mine, insa fetitele sunt reticente, detasate, una dintre ele aproape ma uraste (dupa toate povestile sotului si-a transformat tatal intr-un idol), de cele mai multe ori fetele refuza sa vina la mine acasa sau sa mergem undeva impreuna: un parc, o cofetarie etc. Se tem de reactia tatalui lor, ultima oara cand am dus-o inapoi acasa la sot pe fetita cea mica de 9 ani, aceasta a luat-o prin spatele casei ca sa nu dea fata in fata cu tatal ei, care evident era suparat ca fetita a acceptat sa vina sa petreaca putin timp cu mine. Cu o seara inainte in timp ce fetita era la mine tatal ei a sunat-o si dupa acest telefon fetita nu a mai scos un cuvant toata seara....era extrem de suparata (se consuma de parca era un om mare), a adormit in fund pe marginea patului cu capul sprijinit in manute. Sunt doar niste copiii care sufera enorm si care din cauza varstei fragede nu pot discerne minciuna de adevar, cel mai rau este ca eu nu pot face nimic sa schimb aceasta situatie. Este nedreapta aceasta situatie am fost si sunt un parinte bun dar sunt pe punctul de a-mi pierde copiii. Mi-e foarte greu sa vad cum imi sunt instrainatati copiii si sa vad cat de mult ei sufera din cauza paranoiei sotului meu. Nu cred ca este cazul sa mai spun ca nu am avut niciodata relatii extraconjugale nici in timpul casniciei si nici dupa separarea de sot, nici nu am dat vreodata motive de suspiciune. Gelozia a fost motivul pentru care nu am reusit sa fac casa cu sotul, acesta facea crize de gelozie isi imagina tot felul de situatii si devenea violent. Toti suntem gelosi intr-o anumita masura insa gelozia lui era ceva bolnav, vedea in toti cei din jur numai amanti si numai relatii in care eu eram "implicata". Cel mai rau este ca dupa ce ne-am separat a reusit sa faca copiii sa creada in gelozia lui. Asa am ajuns sa fiu supusa de fetita mai mare la nenumarate interogatorii despre presupusi amanti si relatii care nu au existat vreodata. In fine, as vrea sa-mi spuneti in ce masura ma poate ajuta acel "proces de incredintare a minorilor in timpul divortului", avocatul mi-a spus ca asa l-ar putea obliga pe fostul sot sa-mi aduca copii in weekend. Alta intrebare ar fi, cat dureaza un astfel de proces? Merita deschis acest proces sau ar fi mai bine sa astept terminarea divortului?
Va multumesc anticpat pentru raspuns!
Câștig copii dk am divorțat acum 3 ani și copi au stat la mine câștigând sa plătească pensie neachitand din urma iar ea a deschis dosar pentru a-mi lua copii ce șanse am va multumesc


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copii mama2 mama2 Buna ziua, As vrea sa primesc niste opinii legate de urmatoarea situatie. Casatorita de 11-12 ani, mama a doi copii minori (unul de peste 10 ani). In urma ... (vezi toată discuția)
Buna, am nevoie de un sfat. sunt in pregătirea divorțului de ... Logosmagda Logosmagda Buna, am nevoie de un sfat. Sunt in pregătirea divorțului de soțul meu cu care am 2 copii, adolescenti. Am aflat că soțul meu merge din când in cand la ... (vezi toată discuția)
Drepturi de custodie manyyy manyyy Buna ziua! Sunt divortat iar mama fetitei mele a primit custodia copilului. Din anumite aspecte nu am fost prezent la divort, deci nu am un program de vizita. ... (vezi toată discuția)