Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme de ingrijire batrani (caz penal)?!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme de ingrijire batrani (caz penal)?!

Am in grija doi bunici, datorita varstei si a boli si a unor mici problemi in familie,
am avut ceva discuti mai aprinse (mici certuri) pe care a auzit o persoana apropiata a familiei, acea persoana ma amenintat ca ma va denunta la politie.
daca voi fi denuntat ce consecinte va fi? si ce pot sa fac in acest caz?
multumesc anticipat pt, raspuns!
Depinde ce discutii aprinse ati avut,de continutul discutiilor si de relevanta discutiilor in raport de obligatiile de intretinere a celor 2 bunici
Conform dispozitii in vigoare ,partea care acuza ,detine obligatia sa si probeze acuzatiile
Daca nu precizati obiectul denuntului,este hazardat a va raspunde la ce puteti dv sa faceti in acest caz
Va multumesc de raspuns!
Mai exact cum a fost; Am fost la un prieten intro seara cand am venit acasa bunicul meu a incuiat usa de la intrare in casa, am strigat sa mise deschida usa , dar bunicul a refuzat acest lucru ulterior am intrat fortand usa casei , bunicul a inceput sa aduca acuzati de genul ca am fost la curve , la care mam rosti verbal ca nu am vost acolo ci la un prieten, in aceasta perioada a discutiei mi-sa apelat din greseala telefonul mobil catre acea persoana a familiei la care a ascultat la telefon discudia aprinsa cu bunicul,in urmatoarea zi am vorbit cu acea persoana si mia sic ca ma va denunta la politie mintind ca are martor, la care am depistat ca acesti martori nu au auzit si vazut nimic.
Va astept raspunsul! Va multumesc anticipat!
In conditiile mentionate de dv,daca persoana din familie intelege sa formuleze denunt impotriva dv,daca nu exista probe temeinice si indubitabile care sa dovedeasca ca dv nu va respectati obligatiile asumate fata de bunici,daca nu le asigurati acestora cele necesare unui trai decent,nu aveti pentru ce sa va faceti probleme
Incercati sa realizati o relatie cu bunicii decenta,favorabila dv ,incercati sa nu mai generati situatii care sa conduca la discutii,polemici,manifestarea de nemultumiri din partea acestora
Multumesc frumos pt raspuns! Acele fapte petrecute se incadreaza in cod penal?
Va astept raspunsul, Va multumesc anticipat!.
Daca tu ai un act prin care esti obligat sa ai grija de bunici si ai si acte , este cam aiurea ca bunicvul sa iti inchida usa si tu ai ceva drepturi de proprietatea acolo in imobil , in baza actelor(daca acesta exista) ?? Ruda trebuie sa dovedeasca ... tu ai grija ce platesti pt bunici sa ai acte chitante facturi etc pt ca " binevoitori "din familie te pot ataca mai tarziu ...