Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PV de contraventie anulat in proces
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PV de contraventie anulat in proces

Buna ziua,Va rog sa-mi spuneti ,daca a fost anulata o amenda inscrisa intrun pv de contraventie prin proces judecatoresc , trebuie ca partea care a trimis la fisc valoarea amenzii ,prin pierderea procesului ,sa trimita adresa ,mail sau alceva pentru stergerea de la fisc a amenzii respective?
geavela a scris:

daca a fost anulata o amenda inscrisa intrun pv de contraventie prin proces judecatoresc ,vs prin pierderea procesului

Pana la urma partea are hotarare favorabila sau a pierdut procesul ?
Amenda de la fisc nu se sterge
Daca partea a obtinut hotarare favorabila,daca a solicitat instantei ca prin hotararea ce o va pronunta sa dispuna si recuperarea sumei,partea interesata urmeaza sa prezinte la autoritatea fiscala hotararea definitiva si sa solicite eventual,restituirea sumei
Daca partea in plangerea initial adresata instantei nu a solicitat si restituirea sumei,pe cale de consecinta partea nu poate solicita recuperarea acesteia

Nu ati inteles despre ce vorbesc !
Am primit un proces verbal cu o amenda ,pv pe care l-am contestat in instanta si am cistigat ,deci amenda s-a anulat ! Dar la fisc s-a trimis amenda si deci figurez cu acea amenda .
Intrebarea mea este ; CNADARul,cel care a intocmit pv cu amenda si care a transmis la fisc ca datorez amenda ,daca a pierdut procesul ,iar amenda a fost anulata de judecator ,nu este obligat sa transmita fiscului faptul ca nu mai datorez acea amenda ???