Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare amenda platita - nedepus chitanta in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare amenda platita - nedepus chitanta in original la instanta

In urma contestatiei la judecatorie a unui proces verbal de contraventie rutiera, solutia instantei a fost de anulare a procesului verbal si exonerarea petentului de sanctiunea amenzii si sanctiunea complementara aplicata prin pv. Totodata, in decizie scrie ca instanta nu dispune restituirea amenzii platite (am platit jumatate din amenda in 24 ore, inainte de depunerea contestatiei) deoarece nu am facut dovada achitarii acesteia! Eu am depus la dosar, inca de la inceput, copia dupa chitanta amenzii si am solicitat anularea pv si restituirea amenzii platite.
Va intreb, mai am vreo sansa sa recuperez amenda achitata?
Banuiesc ca politia nu depune apel.
Si ce pasi ar trebui sa fac eu acum dupa ce am primit decizia prin posta? Permisul l-am recuperat imediat ce am depus contestatia.
Multumesc! O zi frumoasa va doresc.
Atat timp cat instanta de judecata a dispus nerestituirea c/v amenda ,in momentul de fata nu puteti recupera suma
Eventual prin noua actiune in instanta unde sa demonstrati cu document original achitarea sumei,instanta poate dispune recuperare suma achitate
Ok. Am inteles.
Dar asa se procedeaza? Instanta nu decide restituirea amenzii platite daca nu ai depus originalul? Nu era suficienta copia chitantei de plata? Ma impac cu gandul ca am pierdut banii, dar vreau sa stiu unde am gresit!
Acum astept trecerea celor 30 de zile in care politia poate face apel. Si apoi? Mai trebuie sa duc hotararea legalizata pe undeva?